سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

زمستون
ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ دی ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: شخصی

 به نام خدا

 

          باز هم زمستان رسید .

          باز هم گوش سپردن به زمستون دل نشین است .

 

          باز یاد کردی از  زنده یاد افشین و ترانه زیبایش !

 

          زمستون تن عریون باغچه چون بیابون

          درختان با پاهای برهنه زیر بارون

 

 

 

زمستون خوشی داشته باشین !


 
شیطان
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: سیاست ،سینما و تلویزیون

نگاه خرافی نسبت به شیطان

بر اساس این نگرش ، شیطان مفهومی اهریمنی است که با قدرتی مخوف و ویرانگر در برابر اراده پروردگار قد علم می‌کند و با کمک پیروانش ، نسل آدمی را در معرض نابودی قرار می‌دهد . در آن گروه از آثار سینمایی که شیطان را از این منظر به تصویر کشیده‌اند ، انسان بره بی‌پناهی است که به چنگال شیطان اسیر شده و هیچ امدادی از جانب پروردگار به او نمی‌رسد . لاجرم آدمی در نبرد نابرابر با شیطان یکه و تنهاست و امیدی هم به امداد الهی ندارد و اگر دارد سرانجام به نومیدی بدل خواهد شد . در این مهلکه، اراده خود او یا انسان‌های دیگر تنها سرمایه‌ای است که می‌توان به آن امیدوار بود .   


 
باران
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

دلم باران می خواهد .
شاید بشوید از من گناهم !
شاید اشکم بپنهاند ..
شاید بخیساند دل سنگم .

 

 

نقل از وبلاگ همیشه بهار


 
بهانه
ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

دیگر بهانه ای نیست

وقتی خدا باشد.

 

 

نقل از وبلاگ طوفان خاموش


 
نوشته های آزاد
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

دیروز دلم شکست هزار تکه شد . هر تکه اش به یک نفر رسید ....

 تکه ای به یک گدا ....

 تکه ای به بچه ای یتیم  تکه ای به یک مسافر غریب ..

 تکه ای به جاده ای که سالهاست هیچ کس از آن عبور  نکرده ...

 تکه ای به ابر ..

تکه ای به آسمان ...

 دلم هزار تکه شد و درهزار جای جهان پراکنده شد و من گویی هزار بار تکثیر شدم .. کاش زودتر از اینها شکسته بودم

نقلی از وبلاگ نوشته های آزاد


 
پشت پرده هالیوود
ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: سیاست ،سینما و تلویزیون

صهیونیسم و برنامه‌های کودکان 

لابی صهیونیسم در هالیوود، در عرصه تولید فیلم‌های کودکان نیز تا کنون بسیار مؤثر و فعال عمل کرده است . امروز در سراسر دنیا والت دیزنی نامی آشناست و بیشتر کودکان شخصیت‌های کارتونی والت دیزنی را به خوبی می‌شناسند .


 
پشت پرده هالیوود
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون ،سیاست

در شبکه جهانی اینترنت اخیراً فهرست 28 صفحه‌ای از 1500 یهودی شاغل در هالیوود اعم از بازیگر، کارگران ، تهیه کننده منتشر شده است که شامل بسیاری از مشاهیر سینما می‌شود و به اعتراف تهیه‌کنندگان آن هنوز کامل نیست و بسیارند یهودیان گمنامی که در هالیوود مشغول به کار هستند .


 
پشت پرده هالیوود
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: سیاست ،سینما و تلویزیون

سرگذشت تلخ چارلی چاپلین

چارلز اسپنسر چاپلین یهودی‌زاده فقیری بود که دوران کودکی را در عسرت و تنگدستی گذراند و در نخستین سال‌های شکوفایی سینما در آمریکا ، با تکیه بر خلاقیت و استعداد خود به اوج شهرت رسید .

 او به عنوان یک هنرمند یهودی، در اکثر نقش‌های سینمایی آغازین خود ، تصویری بدیع و جذاب از یک یهودی سرگردان به نمایش گذاشت و این همان الگوی مطلوب سیاستگزاران هالیوود محسوب می‌شد .

 


 
نفرت
ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

تا حالا شده از یک رفتار متنفر باشید و هی تحملش کنید ؟ و بعد لحظه ای منفجر بشید که دیگه کار از کار گذشته نه پلی مونده و نه آبادی دور و اطراف باقی مونده که بهش پناه ببرید؟!

نقل از وبلاگ آسمان

 


 
ادبیات فارسی
ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ادبیات

 

چون موریانه ای

افتاده ام به جان خودم

 

تمام می شوم روزی

و تنها

   لبخندم می ماند رو به افق های دور

که هر چه دویدم

فاصله ام با آنها

      کمتر نشد

 

شعری از فائزه شاکری


 
وبلاگ
ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

کلا ما 6 دسته وبلاگ در داخل کشور داریم :

وبلاگ های ژورنالیستی: که به دنبال تولید محتوا با نگاه حرفه‌ای هستند .

وبلاگ های خود ارضائی : که بیشتر به دنبال رفع تنش‌ها و احساس لذت از اشتراک نظرها ، عقیده‌ها و احساس‌ها و هستند.

وبلاگ ‌های توهمی- هویتی : که بیشتر ناشی از توهم بلاگر از رسالت وبلاگ نویسی اش هستند و بلاگر توسط این وبلاگ ها سعی دارد که خودش را فراتر‌از آنچه که هست و می‌خواهد عرضه کند ، وبلاگ های کپی‌کار ، تندرو سیاسی ، بیش فعال ، هرزبلاگ‌ها و … جزء این دسته از وبلاگها هستند .

وبلاگ ‌های تخصصی : که بیشتر به حوزه ‌های تخصصی می‌پردازند و معمولا نخبه‌گرا نیز هستند و از همان ابتدای تاسیس به دنبال هدف خاصی راه‌اندازی شده اند ، مثلا وبلاگ ‌های مربوط به محیط زیست ، تاریخ ، تشکل های دانشجویی ، ادبیات و … و این وبلاگها تنها فرقشان با وبلاگ‌های ژورنالیستی این است که در وبلاگ‌های ژورنالیستی تولید محتوا به صورت هدفمند و حرفه‌ای انجام می‌گیرد اما در این گونه وبلاگها لزومی به حرفه‌ای بودن نیست ، فقط پرداختن به تخصص مورد نظر و رساندن اطلاعات مربوط به آن تخصص ، به خواننده وبلاگ مهم است ، البته خیلی از این وبلاگ‌ها حرفه‌ای نیز هستند .

وبلاگ ‌های بی‌شکل : که بیشتر مربوط به آنهایی هستند که تازه تاسیس شدند و چون بلاگر هنوز درک درستی از وبلاگ و وبلاگ نویسی ندارد و هیچ هدفی را هم دنبال نمی‌کند ، بسیار بی شکل و بی برنامه‌ هستند.

وبلاگ ‌های تجاری: که به هدف کسب تبلیغات بیشتر و متعاقبا درآمد بیشتر ، کار حرفه‌ای انجام می‌دهند و تولید محتوا می‌کنند و یا به هدف‌های تجارتی خاصی تاسیس شده‌اند.

در محیط وبلاگستان فارسی، تا کنون وبلاگ‌های توهمی بالاترین آمار و وبلاگ‌های بی‌شکل بالاترین تعداد را داشته‌اند ، اما ما هرچقدر که به جلوتر می‌رویم و این تب وبلاگ نویسی فروکش می‌کند به مرور آمارها دارد به سمت وبلاگ ‌های خود ارضا متمایل می‌شوند و بر تعداد وبلاگ‌های ژورنالیستی و تخصصی افزوده می‌شود .

وبلاگ‌های تجارتی هم که کماکان در اقلیت‌اند زیرا به دلیل پایین بودن سطح بانکداری‌الکترونیک و تمایل به تبلیغات الکترونیک کارخانه‌ها ، هنوز وبلاگ نویسی چنان درآمدزا نشده است که این وبلاگ‌ها رشد پیدا کنند ، اما قابل ذکر است که این وبلاگ ها در کشورهای توسعه یافته دست بالا را در آمار و محبوبیت دارند و کلا همه سعی می‌کنند به این سمت حرکت کنند ، اما در ایران به دلایل مسائلی که گفتم وبلاگ نویسی فعلا چنان درآمدزا نیست .

همچنین دلیل اینکه نگفتم که آمارها به سمت وبلاگ‌های ژورنالیستی و تخصصی می‌روند این است که گرچه این وبلاگ ها در تولید محتوا دست بالا را دارند ، اما به دلیل تخصصی بودن‌شان و مخصوص بودن به خواننده‌های خاص به نسبت آمار کلی شان پایین‌تر از بقیه وبلاگ هاست ، البته وبلاگ هایی در این شاخه‌ها هستند که آمار بسیار بالایی هم دارند ، اما منظور ما کل جمعیت این وبلاگ هاست . با این وجود نمی‌شود منکر این شد که بالا رفتن آمار این وبلاگ‌ها به سطح سواد عمومی کاربران اینترنت هر کشوری بستگی دارد و خوب در ایران فعلا تا زمانی که وبلاگی که عکس یانگوم دارد از وبلاگ تخصصی در مورد سینما و تئاتر محبوب‌تر است ، توقعی در کوتاه مدت نباید داشت که این دسته از وبلاگ ها در وبلاگستان دست بالا را بگیرند .

درحقیقت با رواج یافتن یاهو 360، فیس بوک و دیگر سایتها و محیط‌های شبکه‌ایِ اجتماعی ، تعداد وبلاگ ‌های توهمی و بی‌شکل دارد کم می‌شود و بر 3 نوع دیگر افزوده می‌گردد .

جا دارد یک توضیح هم در مورد وبلاگ‌ های خودارضاء نیز بدهم تا سوء تفاهم ایجاد نشود، وبلاگ‌های خودارضاء اغلب وبلاگ‌هایی هستند که نویسنده در آنها برخلاف رویه وبلاگ‌های ژورنالیستی و تخصصی ، هدف و پروژه خاصی جز لذت بردن از وبلاگ نویسی و محیط وبلاگستان ندارد ، اما این نشان از بی‌هویتی بلاگر نیست زیرا بلاگر سعی دارد با عرضه‌کردن نظرات خودش ، انتقاداتش ، خاطراتش ، سخنانش ، لطیفه‌هایش ، مینی‌مال هایش و … خودش را از نظر درونی ارضاء کند و به لذتی مناسب از وبلاگ نویسی دست یازی کند.

این وبلاگ‌ها گرچه محتوایی از نظر علمی و خبری – تحلیلی تولید نمی‌کنند، اما در حال حاضر و آینده نزدیک از محبوبترین وبلاگ ها هستند و خواهند بود ، چون هرکسی می‌تواند این وبلاگ ها را بنویسد و بخواند و خواننده تخصصی هم نیازی ندارند.

پست‌های این وبلاگها اغلب پرکامنت ‌هستند و تا زمانیکه در صفحه اول وبلاگ هستند امکان جذب مخاطب را دارند ، اما به فراخور به آرشیو رفتن ، نقش خودشان را از دست می‌دهند ، این نکته وجه تمایز این وبلاگ ها با وبلاگ‌های ژورنالیستی و تخصصی است، زیرا پست‌های وبلاگ‌های ژورنالیستی و تخصصی هیچ زمان تازگی خودشان را از دست نمی‌دهند و هم در روزهای اولیه پست شدن ارزش تغدیه‌ای دارند و هم بعد از مدتهای طولانی ، چون موتورهای جستجو اغلب به این وبلاگ ها در طول زمان ارجاع می‌دهند و خوانندگان گذری در حالت اولیه از آرشیو وبلاگ تغدیه می‌کنند تا صفحه اول وبلاگ ، اما این برای وبلاگ‌های خود ارضاء شدنی نیست زیرا وبلاگ خود ارضاء تنها صفحه اولش است که ارزش خواندن دارد و آرشیوش به دلیل فقدان محتوا ارزش تغدیه‌ای ندارد.

نقل از اینجا


 
غدیر خم
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

 به نام خدا

 

هجدهم ذی الحجة برابر با روزی است که ختم الانبیا نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم رسالت خویش را تکمیل کرد و علی بن ابی طالب علیه اسلام را به عنوان جانشین و خلیفه پس از خود اعلام نمود و در واقع برنامه بعد از خود را مشخص کرد . این روز در دوره بعضت نبی اسلام بسیار مهم و حساس است و از این رو بسیار به آن توجه شده است و یکی از اعیاد اصلی دین محمدی است .

روز عید غدیرخم بر عاشقان رسول الله مبارک باد .


 
نوسترداموس
ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

نوستر دامس ، مایکل دى نوستر دامس در استان پروانس Provance در جنوب فرانسه به دنیا آمد  . روز تولد او  14 دسامبر   1503میلادی ، و خودش یک مسیحى‏ کاتولیک بود . مى‏گویند پدران و نیاکانش یهودى بوده‏اند ، ولى اثبات این ادعا کار آسانى نیست . جدّ پدرى او ، که بازرگان غلاّت بود ، با یک دختر مسیحى ازدواج کرد . پسرش ، پدر نوستر دامس نیز با یک دختر مسیحى کاتولیک ازدواج کرد . آنان مدعى‏ هستند که این مرد ، هنگامى که نخستین پسرش مایکل دى نوستر دامس به نه سالگى‏ رسید ، مسیحى شد . نوستر دامس چهار برادر دیگر نیز داشت ، که از او بزرگتر بودند ، پدر بزرگش به تربیت و تعلیم او پرداخت ، تا اندازه‏اى ریاضیات و نجوم و نیز زبانهاى لاتین و یونانى را به او آموخت . هنگامى که پدر بزرگ درگذشت ، نوستر دامس جوان ، به خانه پدرى خود بازگشت و به تحصیل ادامه داد.


 
هستی یا نیستی ؟
ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

 

هستی سرشار از آگاهی و محبت است
آنجایی که بی تدبیری و جهل است
یا نفرت و جنگ
لرزش هستی آغاز میشود

 

نقل از اینجا


 
 
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

خدایا !

مرا معبد آرامش کن تا آنجا که اندوه است شادی منتشر کنم و به جای آنکه عشق دریافت کنم ؛ عشق بورزم .

آنجا که خطا هست ؛ بخشایش بگسترم ؛

به جای آنکه دیگران درکم کنند ؛ من درکشان کنم ؛ زیرا با بخشایش است که بخشوده می شویم .

 

نقل از اینجا


 
دوستی مصدق و زاهدی
ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

 

محمدرضا پهلوی در بخش دیگری از پاسخ به تاریخ ، سپهبد فضل الله زاهدی را از دوستان و نزدیکان دکتر محمد مصدق می داند و برکناری مصدق و انتخاب ژنرال زاهدی را کودتا نمی داند بلکه حرکت دکتر مصدق در باقی ماندن در دفتر نخست وزیری را انجام نوعی کودتا می داند و البته دوران حکومت مصدق را دوران حکومت اراذل و اوباش بر کوچه ها و خیابان های شهر می داند و دوران پس از مرداد 1332 خورشیدی را دورانی می داند که ایرانیان در صلح و صفا و امنیت به کار و زندگی خود پرداختند .


 
الکلاسیکو
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ورزشی

دیشب بازی حساس ال کلاسیکو که معروفترین و پر هیجان ترین مسابقه فوتبال باشگاهی در جهان است بین دو تیم بارسلونا و رئال مادرید در ورزشگاه بزرگ نئوکمپ بندر بارسلون برگزار شد .


 
میلاد
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

 به نام خدا

          نیمه ی ماه ذی الحجه برابر است با میلاد علی بن محمد امام هادی علیه السلام دهمین امام شیعیان ، این روز بر دوستداران آن بزرگوار مبارک باد .


 
من و شریعتی
ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: معلم شهید شریعتی

 

نوشته ی زیر به نام من و شریعتی که توسط مینو مرتاضی لنگرودی نگاشته شده است :

شریعتی زمانی در زندگی ام ظهور کرد که دختر نوجوان شانزده ساله ای بودم که در دبیرستان خوارزمی تهران درس میخواندم. پدر و مادر سنتی با انصافی داشتم که عاشق فرزندانشان بودند و مثل همه عاشقان دیگر طبعاً نگران آنها بودند. در فضای اجتماعی که در آن به سر می بردم، آشفته بازاری از کهنه و نو به چشم می خورد. در خیابان هم زنان مینی ژوپ پوش را می توانستی ببینی و هم زنان چادری را، در مدرسه هم همینطور، با این تفاوت که معلم چادری نبود.


 
دایی سالاری
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: سیاست ،آیت الله العظمی خمینی

مهدی و امیرحسین معتقدند که میان سال‌های 1368 تا 1384 در ایران دایی‌سالاری حاکم بوده است ، چرا که آنان دو دایی دارند که از سال 1368 تا  1384 خورشیدی بر ایران حکومت می‌کردند .


 
نوستالوژی
ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

ما آدما وقتی در تنهایی به سر می بریم دنبال دوست می گردیم (از هر نوعش و هر جنسی )تا تنهاییمون پر بشه ! بعدش که پیداش کردیم و حضورش عادی شد واسمون ، دنبال عیب و ایراداش می گردیم و وقتی از دستش دادیم در به در دنبال خاطراتش هستیم تا حس نوستالوژیمون رو باهاشون زنده کنیم ولی در آخر، بعد اینهمه خل بازی ، باز تنهایی میاد  سراغمون و دنبال دوست می گردیم و این قصه ادامه دارد...

 

نقل از وبلاگ نوستالوژی


 
ادبیات فارسی
ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ادبیات


         
آیا می‌دانستید که اصل و نسب برخی از واژه‌ها و عبارات مصطلح در زبان فارسی در واژ‌ه‌ها عبارتی از یک زبان بیگانه قرار دارد و شکل دگرگون شده آن وارد زبان عامه ما شده است؟ به نمونه‌های زیر توجه کنید:
هشلهف: مردم برای بیان این نظر که تلفظ برخی از واژه‌ها یا عبارات از یک زبان بیگانه تا چه اندازه می‌تواند نازیبا و نچسب باشد، جمله انگلیسی I shall have  به معنی من خواهم داشت را به مسخره هشلهف خوانده‌اند تا بگویند ببینید واگویی این عبارت چقدر نامطبوع است !


 
بزرگی
ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

         

بزرگ شدن, نه ریش بود نه سبیل, نه نگاه معنی داره دختر همسایه.

بزرگ شدن, نه تفاوتی بود که همه می گفتند, نه سالهایی که از تولدم می گذشت.

بزرگ شدن, تصمیمی بود که باید سالها پیش می گرفتم.

 

 

نقل از اینجا


 
پاسخ به تاریخ
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: شخصی

 به نام خدا

         

دوست و رفیق خوبم محمدرضا در کامنتی که در پست پاسخ به تاریخ نگاشته اند ، فرموده اند که به جای نبش قبر گذشته ها ، به وضعیت حال بپردازیم !


 
نزدیکترین لانگشات
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

          من در آن باور نبودم تو نکردی باورم

من بر آن باور شدم دیگر کسی نیست یار من

یار من آیا تو دیدی حال من؟

حال من دیگر ندارد حالتی

من نمیرم از غمت باور بکن

باورم کن تا نبینی مرگ من

مرگ من آید زمانی که نباشی در کفم

در کفم ،چرا نکردی باورم

باورت شد که منم عاشق شدم؟

عشق تو ، تو گوش کن ، که عشق تو دیگر نباشد در سرم باور بکن

باور نکن ، این دروغ بود یک دروغ شاخدار

من چه گویم تو که نیستی در برم

ای تو که نیستی در برم ، این را از من غمگین بدار

من همانم که نبودم در سرت

گر سرت درد می کند از من ندان ، من که نیستم و نبودم ، من همان بیگانه ام

بیگانه ام من در صف گمنام ها

من نه مجنون و نه فرهاد و نه بیژن بوده ام

من نبودم ایشان ، آنان که اند؟

آنان کآوازشان گوش فلک کر کرده است؟

عشق که فریاد ندارد

من همان بیچاره  ی بی چاره ام

آه چاره ای نیست ، قلب من دیگر ندارد چاووشی

من که مردم  نازنینم من که مردم نازنین خوشحال باش ، دیگر نبینی چهره ام!

 

 

نقلی از وبلاگ نزدیک ترین لانگ شات


 
تساوی قرمز و نارنجیهای تهران
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ورزشی

 

 

          در هفته آغازین نیم فصل دوم لیگ برتر 88-1387 فوتبال ایران پرسپولیس به مصاف تیم سایپا رفت .

در مصاف افشین پیروانی و محمد مایلی کهن بازیکن و مربی سابق تیم ملی و پرسپولیس .

دیداری که همواره پر از هیجان و حساسیت هست و معمولا هم تماشاگران زیادی را به ورزشگاه بزرگ آزادی میکشونه .

 بازی نه چندان زیبای این دو تیم در حالی که نیمه نخست بازی با گل ابراهیم توره و امید شریفی نسب ، یک بر یک مساوی خاتمه یافت ، با نتیجه مساوی پایان یافت تا دو تیم برای دیدار های باقیمانده فصل تلاش کنند . قطعا پرسپولیس برای قهرمانی با افشین پیروانی به میادین خواهد آمد و کار سختی در پیش رو خواهد داشت .  محمد مایلی کهن هم تلاشش را میکند تا سایپا روزهای بهتری داشته باشد .


 
عید
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

 

عید آمد و عید آمد

یاری که رمید آمد

 

عید بندگی و عبودیت در درگاه باری تعالی ، قربان ، بر ابراهیمیان مبارک باد .


 
امام و ریاکاران
ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: آیت الله العظمی خمینی

مرحوم محمد رضا توسلی در بیان خاطره ای از ژنرال ظهیرنژاد و ملاقاتش با رهبر و بنیانگذار انقلاب اسلامی چنین بیان کرده اند :

 

حضرت امام از تظاهر خوششان نمی آمد و بالعکس به کسانی که اهل تظاهر نبودند علاقه داشنتد . مثلا ایشان از تیمسار ظهیر نژاد خوششان می آمد زیرا وی اهل تظاهر نبود و هر روز ریشش را با تیغ می زدند و همان طور خدمت امام می رسید ! حتی خیلی خواستند ایشان را به این دلیل جابجا کنند ولی امام حاضر نمیشد !

 

 


 
شناخت
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

 به نام خدا

          امروز روز عرفه است !

روز شناخت و نیایش و عبادت ! عبادتی که البته توام با شناخت باشد نه نیایشی که متحجرانه باشد ! و هرکس نیایش اش همراه با شناخت و معرفت باشد فردایش عید خواهد بود ، عیدتان پیشاپیش مبارک و فرخنده باد .

 

یا علی


 
پاسخ به تاریخ
ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

 

آرزو داشتم که در آستانه ی هزاره سوم ، ایران کاملا نوسازی شده ، اقتصادش پر رونق ، جامعه اش متحول و پیشرو باشد ، مردمش از یک سطح آموزش مترقی برخوردار باشند و نظام سیاسی اش حکومتی بر قوام مردم یعنی بر یک دموکراسی واقعی استوار باشد .

         

 

         

 جملات بالا از دیباچه کتاب پاسخ به تاریخ نوشته ی محمدرضا پهلوی می باشد که از آرزوهایش گفته است . وی در کتابش  در فصل از ایران دیروز تا ایران امروز برای خوشایند خواننده غربی ، اسکندر را همپای کوروش کبیر بالا می برد و تمام فجایعی که اسکندر بر سر پارس و ایرانیان آورده است را نادیده می انگارد حتی به آتش کشیدن پرسپولیس را !

 

 


 
میرزای رشتی
ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 به نام خدا

 

سر کلاس اصول ، استاد جمله‌ای از دانشمند شهید آیت‌الله مصطفی خمینی نقل کرد که یک لحظه خشکم زد: «در عصر غیبت عالم تر از میرزا حبیب الله رشتی نداریم.»
آیت‌الله العظمی
میرزا حبیب الله رشتی، برجسته‌ترین شاگرد شیخ انصاری بود و به طور طبیعی باید پس از ایشان به عنوان مرجع تقلید قرار می‌گرفت. اما آن بزرگوار، با تواضعی بسیار از میرزای شیرازی (که بعدا فتوای تحریم تنباکو را صادر کرد) می‌خواهد که او مرجعیت را بپذیرد و برای متقاعد کردنشان می‌گوید: مرجع تقلید باید درایت سیاسی بالایی داشته باشد که شما از این خصوصیت برخوردارید.

 

نقل از وبلاگ طلبه ای از نسل سوم

 


 
پاسخ به تاریخ و نفت
ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

محمدرضا پهلوی در بررسی تاریخ معاصر ایران اقدام پدرش رضاخان پهلوی در ابطال قرارداد نفتی دارسی را امری پوچ و بی ارزش می داند و اعتراف می کند که در قرارداد جدید چیزی عاید کشور ما نمیشد چرا که سهم ایران از هر بشکه نفت که صادر می شد از 0.17 دلار به 0.23 دلار افزایش یافته بود و البته مدت قرارداد سال ها افزایش یافته بود . تقریبا هر 5 بشکه نفت به یک دلار !

این بی ارزش خواندن لغو قرارداد دارسی در حالی است که در چند صفحه قبل از آن در کتاب پاسخ به تاریخ ، محمد رضا پهلوی در سرح دوران حکومت پدرش الغای قرارداد دارسی را در سال 1311 خورشیدی اقدامی در جهت استقرار حاکمیت ایرانی بر ثروت های ملی و گرفتن امتیازات و عواید بیشتر برای ایران دانسته است .


 
تسلیت
ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

روز هفتم ماه ذی الحجه برابر است با سالروز شهادت امام پنجم شیعیان حضرت محمد بن علی الباقر علیه السلام .

شهادت این امام همام بر دوستداران حضرتش تسلیت باد .


 
سوتی های کتاب پاسخ به تاریخ
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

 به نام خدا

 

          نویسنده کتاب پاسخ به تاریخ که زمان طولانی سی و هفت سال حاکم سرزمین پارس بوده است بقدری از تاریخ کشورش بی اطلاع است که بار ها در این کتاب اشتباهات فاحشی در بیان تاریخ دارد . یک نمونه از این اشتباهات در بیان تاریخ صفویه است و آن جای که سرنگون کننده شاه سلطان حسین صفوی را اشرف افغان می نامد نه محمد افغان !

و در ادامه هم سلطان حسین صفوی را چند صباحی زودتر روانه چوبه دار میکند ، و البته که بسیار با وی همذات پنداری کرده است هرچند آخرین شاه دودمان صفوی آنقدر شجاعتش بیش از آخرین شاه پهلوی بود که از سرزمینش فرار نکرد و ماند در اصفهان !


 
ادبیات فارسی
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ادبیات


 
آیا می‌دانستید که ما بسیاری از واژه‌های فارسی‌مان را به عربی و یا به فرنگی واگویی (تلفظ) می‌کنیم؟ این واژه‌های فارسی را یا اعراب از ما گرفته و عربی (معرب) کرده‌اند و دوباره به ما پس داده‌اند و یا از زبان‌های فرنگی، که این واژها را به طریقی از خود ما گرفته‌اند، دوباره به ما داده‌اند و از آن زمره‌اند:
از عربی:
فارسی (که پارسی بوده است)، خندق (که کندک بوده است)، دهقان (دهگان)، سُماق (سماک)، صندل (چندل)، فیل (پیل)، شطرنج (شتررنگ)، غربال (گربال)، یاقوت (یاکند)، طاس (تاس)، طراز (تراز)، نارنجی (نارنگی)، سفید (سپید)، قلعه (کلات)، خنجر (خون گر)، صلیب (چلیپا) و بسیاری از واژه‌های دیگر.
از روسی:
استکان: این واژه در اصل همان «دوستگانی» فارسی است که در فارسی قدیم به معنای جام شراب بزرگ و یا نوشیدن شراب از یک جام به افتخار دوست بوده است که از سده ١۶ میلادی از راه زبان‌ ترکی وارد زبان روسی شده و به شکل استکان درآمده است و اکنون در واژه‌نامه‌های فارسی آن را وام‌واژه‌ای روسی می‌دانند.
سارافون: این واژه در اصل «سراپا» ی فارسی بوده است که از راه زبان ترکی وارد زبان روسی شده و واگویی آن عوض شده است. اکنون سارافون به نوعی جامه ملی زنانه روسی گفته می‌شود که بلند و بدون آستین است.
پیژامه: همان « پای‌جامه» فارسی است که اکنون در زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی pyjama نوشته شده و به کار می‌رود و آن‌ها مدعی وام دادن آن به ما هستند.
واژه‌های فراوانی در زبان‌های عربی، ترکی، روسی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز فارسی است و بسیاری از فارسی زبانان آن را نمی‌دانند. از آن جمله‌اند:
کیوسک که از کوشک فارسی به معنی ساختمان بلند گرفته شده است و در تقریباً همه زبان‌های اروپایی هست.
شغال که در روسی shakal، در فرانسوی chakal، در انگلیسی jackal و در آلمانیSchakal نوشته می‌شود.
کاروان که در روسی karavan، در فرانسوی caravane، در انگلیسی caravan و در آلمانی Karawane نوشته می‌شود.
کاروانسرا که در روسی karvansarai، در فرانسوی caravanserail، در انگلیسی caravanserai و در آلمانیkarawanserei نوشته می‌شود.
پردیس به معنی بهشت که در فرانسوی paradis، در انگلیسی paradise و در آلمانی Paradies نوشته می‌شود.
مشک که در فرانسوی musc، در انگلیسی musk و در آلمانی Moschus نوشته می‌شود.
شربت که در فرانسوی sorbet، در انگلیسی sherbet و در آلمانی Sorbet نوشته می‌شود.
بخشش که در انگلیسی baksheesh و در آلمانی Bakschisch نوشته می‌شود و در این زبان‌ها معنی رشوه هم می‌دهد.
لشکر که در فرانسوی و انگلیسی lascar نوشته می‌شود و در این زبان‌ها به معنی ملوان هندی نیز هست.
خاکی به معنی رنگ خاکی که در زبان‌های انگلیسی و آلمانی khaki نوشته می‌شود.
کیمیا به معنی علم شیمی که در فرانسوی، در انگلیسی و در آلمانی نوشته می‌شود.
ستاره که در فرانسوی astre در انگلیسی star و در آلمانی Stern نوشته می‌شود. Esther نیز که نام زن در این کشورهاست به همان معنی ستاره است.
برخی دیگر از نام‌های زنان در این کشور‌ها نیز فارسی است، مانند:
Roxane
که از واژه فارسی رخشان به معنی درخشنده است و در فارسی نیز به همین معنی برای نام زنان روشنک وجود دارد.
Jasmine
که از واژه فارسی یاسمن و نام گلی است.
Lila
که از واژه فارسی لِیلاک به معنی یاس بنفش رنگ است.
Ava
که از واژه فارسی آوا به معنی صدا یا آب است. مانند آوا گاردنر.


 
شیعه و پاسخ به تاریخ
ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

محمدرضا پهلوی در کتابی که پس از سرنگونی اش و به زبان فرانسوی به نام پاسخ به تاریخ منتشر کرد به شرح تاریخ ایران می پردازد و سیر تاریخی سرزمین پارس را به گونه ای پی می گیرد که سرنگونی اش را امری طبیعی و در نتیجه ی تحرکات دشمنان ایران بداند !

محمد رضا پهلوی در بخش دوران طلایی نوین تاریخ ایران عنوان می کند که ایرانیان پس از استیلای عرب بر کشور ، اصالت فکری خود را با تدوین اصول مذهب تشیع عنوان کردند و بدین وسیله فرهنگ غنی ایرانی را از دستبرد و تسلط خارجیان حفظ کردند .


 
تریپ حزب اللهی ها !
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: آیت الله العظمی خمینی

 

این مطلب از قول خانم زهرا اشراقی دختر مرحوم آیت الله اشراقی بیان شده است :

 

روزی از دانشگاه به خانه آمدم و در حالی که سر و وضع مرتبی نداشتم مستقیما به خدمت امام رفتم . هم لباسم سیاه بود و هم کفش هایم خاکی . ایشان همان طور که در حیاط قدم می زدند ، اخمی کردند و از من پرسیدند :

چرا با این قیافه به دانشگاه می روی ؟

من هم به شوخی گفتم :

در دانشگاه جمهوری اسلامی تان با وضعیتی بهتر از این نمی توان رفت !

ایشان گفتند :

تو دو تا گناه کردی . یکی اینکه ریا کاز هستی و می خواهی بگویی که من استطاعت مالی ندارم که یک جفت کفش بخرم و گناه دیگر تو ، بی نظمی است که خلاف شرع و قانون اسلام است .

من هم گفتم :

اگر بخواهم با سر و وضع مرتب تری به دانشگاه بروم شاید از من ایراد بگیرند .

امام فرمودند :

اگر خواستند ایراد بگیرند ، بگو خمینی گفته است که باد مرتب به دانشگاه بروی .

و این در حالی بود که برخی از اعضای انجمن اسلامی تصور می کردند هر چه ظاهرشان ژولیده تر و نا منظم تر باشد حزب الهی ترند .


 
600
ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: شخصی

 

  این ششصدمین پستی است که در این وبلاگ می نویسم .


 
سفر آمریکا
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ادبیات ،جلال آل احمد

 

راستش را بخواهیم ، اگر آبادی ها در ایران ، دور یک چشمه یا قنات ساخته شده و در عربستان ، سر یک چاه ، ... در امریکا ، یک آبادی دور یک پمپ بنزین ساخته شده و چه سلطه ای دارد راه و اعلان سر راه ، بر تمام زندگی مردم در این دیار .

همه جا پل زده از سیمان و فولاد و گشنیز تقاطع راه ها روی هوا نه روی زمین . و من در این فکر بودم که از این راه ها و آبادی ها چه چیز یادداشت کنم . دیدم حضرت ناباکوف ، در لولیتا حق این مطلب را بهتر ادا کرده . این بود که رها کردم .

از کتاب سفر به آمریکا نوشته جلال آل احمد

 

 


 
گشنگی
ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: آیت الله العظمی خمینی

 

 

حجت الاسلام و المسلمین محی الدین فرقانی :

غذای امام بسیار ساده بود و معمولا با نان و پنیر سر می کردند و در ظهر ها آبگوشت .

یک روز در نجف در راه حرم ، آقا به من گفت :

به من گفته اند که شما شب ها در بیرونی برای شمام نمی ایستید و به منزل خودتان می روید ، بمانید !

گفتم :

آقا ! در بیرونی شما که خبری نیست ، من دارم می میرم . الان یک ماه است که به خانه خودم می روم و کمی سر حال آمده ام !

آقا خندیدند و چیزی نگفتند !

,
 
بلاگنوشته ها
ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

 

 

برای حرف زدن باید سکوت کرد

برای حرف زدن باید سکوت را شکست

برای حرف زدن باید سکوت کرد

 

نقل از بلگنوشته ها

 


 
پرسپولیس و باز هم سپاهان
ساعت ٦:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ورزشی

 به نام خدا

         

          امروز در چارچوب جام حذفی فوتبال ایران پرسپولیس در سمنان به مصاف تیم تازه تاسیس صنایع طلایی سمنان رفت و در یک بازی نه چندان زیبا توانست دومین شکست تاریخ این تیم را رقم بزند . و به مرحله بعدی صعود کند و بار دیگر شاهد بازی حساس و پر از هیجان پرسپولیس با سپاهان باشیم .


 
بازرگان پهلوی
ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

 

به گزارش پارسینه، آنچه در پی می آید نامه مهندس مهدی بازرگان به محمد رضا پهلوی پس از تسخیر سفارت آمریکا است در آذز ماه 1358 است که پس از 29 سال دکتر ابراهیم یزدی آن را در اختیار رسانه ها قرار داده است.


اعلی حضرت سابق آقای محمد رضا پهلوی

اگر همیشه از من صراحت دیده اید که تلخ بوده است فکر می کنم هر دفعه نیز روشن شده است که گفتارم خالی از صداقت و حسن نیت نبوده، و درست از آب در آمده است. حالا هم می خواهم پیشنهادی بدهم که به خواست خدا خیر بزرگ برای همه و از جمله شما و شهبانو در دو دنیا خواهد داشت.

در برابر وضع وحشتناک حاضر و مساله لاینحلی که گروگان گیری اعضا سفارت آمریکا و سر سختی طرفین دعوی بر سر استرداد شما بوجود آورده است و می رود که خدای نخواسته عالمی به آتش و مرگ کشیده شود بیایید یک ژست عالی تاریخی و در عین حال ساده انجام دهید: اعلام مراجعت به ایران برای حضور و دفاع خود در محاکمه بنمایید، کلید نجات مملکت و باز شدن گره کور بین الملل و همچنین آزادی وجدانتان و خروج از وحشت حاضر بدست شما است.

به خاطر هموطنان و برای اثبات دوستی و خدمتگزاری به آنان و به شریعت که همیشه مدعی بوده اید این کار را بکنید و بی درنگ هم بکنید. گروگان ها آزاد خواهند شد، مردم آمریکا که نمی گذارند دولت شان شاه را تحویل بدهد راضی و خلاص خواهند شد.

حمله به ایران و هرگونه مشکلات و مصائب احتمالی مرتفع می شود. اروپا و آسیا از نگرانی بیرون می آیند و بالاخره شهرت جهانی و افتخار خدمت بی نظیری که کفاره ای از گذشته و آبرویی برای آینده خواهد بود می خرید . چه بسا همین عمل تاثیر بر دلها و در محکومیت شما داشته باشد. در هر حال من پیشقدم در تقاضای تخفیف و کوشا برای اخذ گذشت خواهم بود.

روسای کشورها نیز چنین وساطت خواهند کرد. این را هم بدانید که در صورت خودداری از چنین شهامت مردانه وضع مردم ایران و دنیا طوری نیست که به سلامت و به سلطنت بر گردید. عاقلانه ترین و خوش عاقبت ترین راه حل همان است که عرض کردم، خداوند ارحم الراحمین است و در توبه و سعادت را به روی بندگان باز گذاشته است.

مهدی بازرگان / تهران نهم آذر ماه 1358

 

 


 
وبگردی
ساعت ٦:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

 

بوی خاک می آید.............

آسمان ابری است.............

گویی توفانی در راه است............

همه می گریزند..............

ولی من هنوز در میان کوچه ها به دنبال هوای پاک می گردم.........

باد بیشتر شده سردی عجیبی دارد...........

حتی لانه ها هم پرنده شده اند .............

امروز آرزو ی پرواز همه بر آورده شده..........

همه در اوجند.................

و من به خود می بالم ............

 اولین انسانم که خود پریدن را آموخت

 

 

نقل از اینجا


 
شهادت جواد الائمه علیه السلام تسلیت باد
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

 به نام خدا

 

 

          آخرین روز ماه ذی القعده برابر است با سالروز شهادت یگانه پسر علی بن موسی ، جواد الائمه محمد بن علی التقی امام نهم علیه السلام . امامی که همانند عیسی بن مریم در کودکی حجت خدا بود در زمین و رهبری و راهنمای تمام بشریت .

سالروز شهادت امام جواد علیه السلام تسلیت باد .

 


 
سفر آمریکا
ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: جلال آل احمد ،ادبیات

 

          سر شام ، یک زن و شوهر انگریزی را دیدم ، با دو تا بچه شان که سخت مشغول تماشای سبیل ما بودند و زنک عجیب شباهت داشت به مارگریت ، خواهر ملکه ی انگلیس .

دیگر اینکه سر این اولین شام ، در سالن غذاخوری کشتی ، حضرات عجیب هولی می زدند . همه گشنه . همه پول داده و همه در صدد استفاده کردن و همه در بند شکم و نعمات و راستی که چه وحشتناک اند مردم ، در حال اجتماع پای یک سفره ی نعمت . آدم ها را باید تک تک ، و در قسمت هاشان گذاشت ، که از نعمات دنیا استفاده کنند .

از کتاب سفر آمریکا نوشته جلال آل احمد


 
عربی
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ادبیات

و آیا می‌دانستید که بسیاری از واژه‌های عربی در زبان فارسی در واقع عربی نیستند و اعراب آن‌ها را به معنایی که خود می‌دانند در نمی‌یابند؟

 این واژه‌ها را ساختگی (جعلی) می‌نامند و بیشترشان ساخته ترکان عثمانی است. از آن زمره‌اند:
          ابتدایی (عرب می‌گوید: بدائی)، انقلاب عرب می‌گوید: ثوره، تجاوز (اعتداء)، تولید (انتاج)، تمدن (مدنیه)، جامعه (مجتمع(، جمعیت (سکان)، خجالت (حیا)، دخالت (مداخله)، مثبت (وضعی)، مسری (ساری)، مصرف )استهلاک)، مذاکره (مفاوضه)، ملت (شَعَب)، ملی (قومی)، ملیت (الجنسیه) و بسیاری از واژه‌های دیگر.


 
عشق و معما
ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 


دلتنگم

دلم

به تنگی سوراخ یک سوزن است

آن قدر تنگ

که نخ هیچ عشقی از آن رد نمی شود

دل تو بزرگ است

آن قدر بزرگ

که تمام پرستوها

تمام شاهین ها

و تمام بادبادک های دنیا

در آسمانش اوج می گیرند

و زیبا می شوند

مگر کسی که دلش آسمان است

دلتنگ هم می شود؟
 

 نقل از وبلاگ میون عشق و معما

 


 
فرانسوی
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ادبیات

 

آیا می‌دانستید برخی‌ها واژه‌های زیر را که همگی فرانسوی هستند فارسی می ‌دانند ؟
آسانسور، آلیاژ، آمپول، املت، باسن، بتون، بلیت، بیسکویت، پاکت، پالتو، پریز، پلاک، پماد، پوتین، پودر، پوره، پونز، پیک نیک، تابلو، تراس، تراخم، نمبر، تیراژ، تور، تیپ، خاویار، دکتر، دلیجان، دوجین، دوش، دبپلم، دیکته، رژ، رژیم، رفوزه، رگل، رله، روبان، زیگزاگ، ژن، ساردین، سالاد، سانسور، سرامیک، سرنگ، سرویس، سری، سزارین، سوس، سلول، سمینار، سودا، سوسیس، سیلو، سن، سنا، سندیکا، سیفون، سیمان، شانس، شوسه، شوفاژ، شیک، شیمی، صابون، فامیل، فر، فلاسک، فلش، فیله، فیبر، فیش، فیلسوف، فیوز، کائوچو، کابل، کادر، کادو، کارت، کارتن، کافه، کامیون، کاموا، کپسول، کت، کتلت، کراوات، کرست، کلاس، کلوب، کلیشه، کمپ، کمپرس، کمپوت، کمد، کمیته، کنتور، کنسرو، کنسول، کنکور، کنگره، کودتا، کوپن، کوپه، کوسن، گاراژ، گارد، گاز، گارسون، گریس، گیشه، گیومه، لاستیک، لامپ، لیسانس، لیست، لیموناد، مات، مارش، ماساژ، ماسک، مبل، مغازه، موکت، مامان، ماتیک، ماشین، مانتو، مایو، مبل، متر، مدال، مرسی، موزائیک، موزه، مین، مینیاتور، نفت، نمره، واریس، وازلین، وافور، واگن، ویترین، ویرگول، هاشور، هال، هالتر، هورا و بسیاری از واژه‌های دیگر.

 

 

 

 

 


 
کلاه گذاشتن بر سر آمریکای مستکبر
ساعت ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: آیت الله العظمی خمینی

شیخ مهدی کروبی :

در سال 1362 خورشیدی سفری به خارج از کشور داشتم در ملاقاتی با بعضی از دانشجویان که در امریکا تحصیل کرده بودند ، آنان گفتند :

در زمان قبل از پیروزی به امام گفتیم که ما زمانی که از تلفن های عمومی در امریکا استفاده می کنیم کاری می کنیم که سکه را به ما برگرداند . این که اشکال شرعی دارد ؟  چون آمریکا جهانخوار است و مظهر استکبار !

امام فرموده بودند :

من وارد این قضیه نمی شوم که اشکال دارد یا ندارد . من شما را نهی میکنم که این کار ها را نکنید . نفستان را به این گونه توجیهات عادت ندهید چون نفستان را وقتی به کار خلاف عادت دادید کم کم خلاف های دیگر را هم توجیه می کنید .


 
سربازی 42
ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: شخصی

به نام خدا

 

این هفته تقریبا دوره خدمتم به نیمه رسید و اگر حادثه غیر مترقبه ای رخ ندهد و دوره 18 ماهه خدمت تغییری نکند درست نه ماه دیگه تا پایان خدمت باقی خواهد بود .


 
خمینی و عمر
ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: آیت الله العظمی خمینی

 

حجت الاسلام و المسلمین هادی غفاری :

در پاریس یکی از استادان بزرگ دانشگاه الجزایر و از رهبران فکری برادران اهل سنت در آن کشور به نوفل لوشاتو آمد تا با آیت الله خمینی دیدار کند .

آن استاد الجزایری در دیدار با امام خمینی به عربی صحبت می کرد و امام به زبان پارسی و من هم تند تند ترجمه می کردم . او راجع به حکومت آینده ای که امام مطرح می کرد پرسید و امام هم توضیح دادند . وقتی صحبت های امام خمینی تمام شد ، استاد بلند شد و امام را در بغل گرفت و بوسید و به امام گفت :

شیخنا ! والله انتم کمولانا عمر ! انتم عمر !

بزرگ ما ! به خدا تو همانند عمر هستی ! تو عمری !


 
زوال نظام
ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: آیت الله العظمی خمینی

 

 

 آیت الله خمینی ، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران خطاب به مسئولین این چنین فرمودند :

نگذارید مردم به انقلاب و نظام بی علاقه شوند . انقلاب حتما با کودتا سقوط نی کند ولی ممکن است با یک کار خلاف من رو به زوال رود !

 


 
وبگردی
ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

به تو تبریک می گویم !

تا دیروز ، همه از عشق قفس می ساختند ،

ولی امروز . . .

تو گاو صندوق ساخته ای !!!

 

 

 

نقل از وبلاگ محمد عظیمی


 
استخاره
ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: آیت الله العظمی خمینی

 

 

این خاطره از حجت الاسلام و المسلمین آقای محمد حسن قدیری نقل شده است :

وقتی کسی از امام خمینی تقاضای استخاره می کرد ، گاهی با تسبیح و گاهی با قرآن به همین شیوه ای که معمول است ، استخاره می فرمودند ولی در مورد کارهای خودشان غیر از این بود.

به یاد دارم وقتی دوستان در نجف از ایشان درخواست کردند که درس اصول را شروع کنند و ایشان موافقت نمی کردند ، یکی از رفقا عرض کرد :

استخاره بفرمائید اگر خوب بود ، شروع کنید .

ایشان در جواب فرمودند :

استخاهر چیست ؟! من باید خودم حال خودم را ملاحظه کنم که می توانم آن را بپذیرم یا نه .

 

 


 
مطبوعات
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: شخصی

به نام خدا

 

نمایشگاه و جشنواره مطبوعات در چند روز اخیر در مصلی تهران در حال برگزاری است و فردا هم روز اختتامیه جشنواره می باشد . هرچند حال و هوای مطبوعات ایران همانند گذشته نیست و آن شور و نشاط سابق دیگر در جریان نیست ولی نفس برگزاری نمایشگاه  و جشنواره باعث یه جور شور و هیجان می شود .


 
گربه ای روی شیروانی داغ
ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

 

اگر به خانه ی من آمدی"...برایم مداد بیاور.....مداد سیاه...می خواهم روی چهره ام خط بکشم تا به جرم زیبایی در قفس نیفتم، یک ضربدر هم روی قلبم تا به هوس هم نیفتم !

یک مداد پاک کن بده برای محو لبها.....نمی خواهم کسی به هوای سرخیشان ، سیاهم کند!

یک بیلچه، تا تمام غرایز زنانه را از ریشه در آورم....شخم بزنم وجودم را ...بدون اینها راحت تر به بهشت می روم گویا!

یک  تیغ بده؛  موهایم را از ته بتراشم.... سرم هوایی بخورد... و بی واسطه روسری کمی بیاندیشم !

نخ و سوزن  هم بده، برای زبانم می خواهم ... بدوزمش به سق....اینگونه فریادم بی صداتر است!

قیچی یادت نرود......می خواهم هر روز اندیشه هایم را سانسور کنم ! 

پودر رختشویی هم لازم دارم.....برای شستشوی مغزی....مغزم را که شستم ، پهن کنم روی بند... تا آرمانهایم را باد با خود ببرد به آنجایی که عرب نی انداخت... می دانی که؟ باید واقع بین بود !

صدا خفه کن هم اگر گیر آوردی بگیر......می خواهم وقتی به جرم عشق و انتخاب ،  برچسب فاحشه می زنندم.... بغضم را در گلو خفه کنم!

یک کپی از هویتم را هم می خواهم.... برای وقتی که خواهران و برادران دینی  به قصد ارشاد، فحش و تحقیر تقدیمم می کنند !

 

تو را به خدا....اگر جایی دیدی "حقی" می فروختند .....برایم بخر....تا در غذا بریزم.... ترجیح  می دهم خودم قبل از دیگران حقم را  بخورم !

و سر آخر اگر پولی برایت ماند ...برایم  یک پلاکارد بخر......به شکل گردنبند.....بیاویزم به گردنم....و رویش با حروف درشت بنویسم:

"من یک انسانم "..." من هنوز یک انسانم" ...." من هر روز یک انسانم

 

 

نقل از وبلاگ گربه ای روی شیروانی داغ

 

 


 
عشق
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ادبیات

عشق یعنی مستی و دیـــوانگی
عشق یعنی ز خــــود بیــگـــانگی

عشق یعنی شعله بر خرمن زدن
عشق یعنی رسم دل بر هم زدن


 
باران
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: وبگردی

 

باران بهانه است

آسمان را هوس بوسه زدن بر خاک است.

 

 

نقل از این وبلاگ

 


 
رهبری انقلاب
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: آیت الله العظمی خمینی ،سیاست ،تاریخ

 

          در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران در سال 1357 برخی از افراد در جهت وارد کردن خدشه به رهبر انقلاب ، آیت الله العظمی سید روح الله موسوی خمینی را فردی غیر ایرانی و در نتیجه وابسته به بیگانگان اعلام می کردند .

          در ادامه مطلب درباره اجداد و پدران وی کمی توضیح داده شده است هرچند شخص آیت الله همواره اعلام می داشتند که خاک ایران و عراق و دیگر ممالک برایش تفاوتی ندارند و این مردم و مسلمانان هستند که حائز اهمیت هستند و البته نقش تکلیف دینی و مذهبی را هم نباید نادیده گرفت .