سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

شهر رمضان
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: مذهبی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن ،

هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان .

فمن شهد منکم الشهر فلیصمه

و من کان مریضا او علی سفر فعدة من ایام اخر .

یرید الله بکم الیسر ،

و لایرید بکم العسر .

و لتکلموا العدة

و لتکبروا الله علی ما هدئکم

و لعلکم تشکرون .

 

 

ماه رمضان ماهی است که در آن قرآن نازل شده است

قرآنی برای هدایت بنی آدم و نشان دهنده ی هدایت و آشکار کننده حق و باطل است .

پس هرکس از شما شاهد ماه رمضان باشد باید روزه بگیرد .

و کسی که بیمار باشد و یا در سفر در روز های دیگری روزه بدارد .

پروردگار راحتی شما را می خواهد و نه سختی شما را !

تا روزه های ماه رمضان را تکمیل کنید !

و خدا را بر این که شما را هدایت کرده است بزرگ شمارید .

و شاید شکر گزار باشید .

 

آیه ی 185 سوره مبارکه بقره

 


 
آزادی و فطرت الهی
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز جمعه ۳٠ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: امام موسی صدر

 

 

هیچ کس نمی تواند در جامعه محروم از آزادی خدمت کند ، توانایی هایش را پویا و موهبت های الهی را بالنده سازد .

آزادی یعنی به رسمیت شناختن کرامت انسان و خوش گمانی نسبت به انسان ، حال آنکه نبود آزادی یعنی بدگمانی نسبت به انسان و کاستن از کرامت او .

کسی می تواند آزادی را محدود کند که به فطرت انسانی کافر باشد .

فطرتی که قرآن می فرماید :  ﴿فطرت الله التی فطر الناس علیها

 

امام موسی صدر

 

به نقل از وبلاگ کتیبه

 


 
بازاندیشی
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: مذهبی

 

هرچه را اندیشیدن است پیش از این آورده اند ،

کار ما شاید این باشد که

حرف اندیشیده را باز اندیشی کنیم .

 

گوته

 

 


 
دولت کودتا و علمای تشیع
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: تاریخ

 

به نام خدا

 

پس از کودتای 28 امرداد 1332 خورشیدی و بازگشت محمدرضا پهلوی از ایتالیا به ایران ؛ محمدرضا سعی کرد کاشانی را با خود درگیر نکند لذا سرلشکر باتمانقلیچ رئیس ستاد ارتش را فرستاد تا اگر خواسته ای دارد اجابت کند .

باتمانقلیچ به حضور وی رسید و گفت چه خدمتی از او و ارتش می تواند موجب رضایت آیت الله را فراهم کند ؟

آیت الله کاشانی با تمسخر گفت : بیت المقدس را آزاد کنید .

 

رییس ستاد ارتش با جمله آیت الله زبانش بند آمد و سکوتی حیرت آور او را فراگرفت و سختمات شده بود و بدون خداحافظی محل را ترک کرد .

 

بیست سال تکاپوی اسلام شیعی در ایران نوشته ی روح الله حسینیان

 

 


 
امنیت در شبکه
ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: علم

 

 

 

 

پارامتر هاى بنیادى امنیت در شبکه :

در عصر کنونى ، ارائه و استفاده به موقع از اطلاعات شرط اولیه موفقیت افراد و جوامع بشرى محسوب مى شود و این میسر  نخواهد شد جز با استفاده از ابراز ها و تکنیک هاى صحیح امنیتى و در ادامه آن دانش به روز شده جهت مقابله با مجموعه تهدیداتى که این بسر حیاتى ارتباطى را به مخاطره مى اندازد .

 

1.     Confidentiality

محرمانه ماندن اطلاعات

2.    Integrity

صحت اطلاعات

3.    Availability

در دسترس بودن

4.    Authentication

احراز هویت

5.     Access Control

کنترل دسترسى

 

 

 

از کتاب امنیت در اینترنت و اصول زیربنایى آن نوشه ى فاطمه ماندنى خالدى

 


 
پروتکل
ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: علم

 

 

پروتکل هاى مورد استفاده در اینترنت انواع مختلفى دارند که اصلى ترین پروتکلى که مورد استفاده قرار مى گیرد پروتکل  TCP/IP  مى باشد . که اجزاى تشکیل دهنده ى آن عبارتند از :

·         TCP Transmission Control Protocol

·         UDP User Datagram Protocol

·         IP Internet Protocol

·         ICMP Internet Control Message Protocol

·         ARP Address Resolution Protocol

  


 
آیا لاکربی تکرار می شود ؟
ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: امام موسی صدر

 

 

آیا لاکربی تکرار می شود ؟

گروهی براین باورند که زمان آشکار شدن سرنوشت امام موسی صدر نیز خواهد آمد ، چنان که دولت معمر القذافی در کشور عربی لیبی ابتدا نقش خود در سقوط هواپیمای پان امریکن بر فراز دهکده لاکربی اسکاتلند در سال 1988 میلادی را منکر می شد ، اما با عقب نشینی از موضع خود، مسئولیت حادثه مذکور را پذیرفت .

 بزرگ مردی که به منظور یافتن راهکارهایی برای آزاد سازی لبنان از اشغال اسرائیل به لیبی سفر کرده بود ، خود همچون افسانه ای در شن های صحرای بزرگ آفریقا ناپدید شد ، و این در حالی بود که لبنان ، به صحنه ی یک خیمه شب بازی بین المللی بدل شده بود و پیکر فرزندانش ، آماج گلوله های جیره خواران جنگ ، ترکش اتومبیل های بمب گذاری شده و نبرد گروهک های سیاسی قرارداشت . لبنان ، عملا از گردونه ی نبرد اعراب و اسرائیل خارج شده و به فجایع حاصل از نبردهای داخلی سرگرم بود . رژیم صهیونیستی اسرائیل نیز با سوءاستفاده از این فرصت استثنایی به اشغال جنوب لبنان شتافت تا اسطوره ی مقاومت فلسطین را نیز درهم شکند و آبرویی را که چند سال پیش از آن ، در اکتبر 1973 و به دنبال شکست در برابر اعراب از دست داده بود ، بازیابد و خاطره ی نبردی باورنکردنی را که دنیا را به شگفتی واداشت و افسانه ی شکست ناپذیری اسرائیل را درهم شکست، از ذهن ها بزداید. اما امام موسی صدر ، بسی دورتر را می نگریست و بر آن بود که با به حرکت درآوردن کشورهای عربی ، از نابودی دستاوردهای پیروزی اعراب در نبرد اکتبر جلوگیری کند . از این رو تلاش می کرد با برپایی اجلاس اضطراری سران عرب ، اسرائیل را از جنوب لبنان بیرون براند . این در حالی بود که در آن زمان ، دولت لیبی پرچمدار ملی گرایی عربی بود و در لبنان نیز مردان هزار چهره ، به زیر این علم سینه می زدند .

 با توجه به شرایط آن روز جهان عرب ، امام موسی صدر ترجیح داد که طرابلس ، پایتخت لیبی را محلی برای رسیدن به اهداف مورد نظر خویش قرار دهد ، اما هنگامی که به همراه یارانش ، شیخ محمد یعقوب ، و روزنامه نگار لبنانی عباس بدرالدین ، به لیبی رسید ، به دنبال جدال لفظی با قذافی ، ربوده و ناپدید گردید .

 ماه آگوست ، مصادف است با سالگرد ناپدیدشدن امام موسی صدر ، بنیانگذار مجلس اعلای شیعیان لبنان و جنبش محرومان ؛ که مقدمه پیدایش جنبش امل به رهبری نبیه بری ـ وکیلی که در آن زمان ، به تازگی از آمریکا به لبنان بازگشته بود و اکنون ریاست مجلس شورای لبنان را برعهده دارد ـ بود ، تاسیس جنبش حزب الله به رهبری سید حسن نصراله نیز از پیامدهای آن است. از زمان ناپدیدشدن امام صدر ، خانواده و هواداران ایشان ، لحظه ای از تلاش برای حل معما و آگاهی از سرنوشت امام و یارانش غافل نبوده اند و در این راستا ، بسیاری از رهبران عرب و حتی ایران را ـ که پس از پیروزی انقلاب آیت الله خمینی ، در نزد قذافی جایگاهی مهم یافته بود ـ واسطه قرار دادند ، اما نتوانستند پرده از این راز بزرگ برگیرند ، زیرا دولت لیبی ابتدا هرگونه ارتباط با این حادثه ی شگفت انگیز را انکار کرد ، سپس با تغییر در موضع خود ، پذیرفت که امام صدر در لیبی بوده، اما این کشور را به مقصد ایتالیا ترک کرده است . دولت ایتالیا پس از انجام تحقیقات رسمی ، ورود امام موسی صدر از طریق هوا یا دریا به این کشور را منتفی اعلام ؛ و موضوع را خاتمه یافته تلقی کرد .

 بدین ترتیب ، جز خانواده و دوستداران امام ـ که بنابر گواهی شاهدان عینی معتقدند که ایشان زنده هستند و در لیبی به سر می برند دیگران پرونده را مختومه پنداشتند . هرچند دولت لیبی به انکار و پنهان کاری متوسل گردیده است ، اما مراجع قضایی لبنان ـ آن هم درعالی ترین سطوح عقیده ی دیگری دارند و هفده تن از مسئولان لیبیایی و در رأس آنان ، معمر قذافی رهبر این کشور را در حادثه ی ناپدیدشدن امام موسی صدر ، مسئول و متهم می شمارند و بدین ترتیب ، همگان را در موضع انفعال قرارداده اند . به گونه ای که برخی تحلیل گران معتقدند که دستگاه قضایی لبنان ، در واقع به جمهوری لیبی اعلان جنگ داده است ، آن هم در حالی که دولت لیبی ، به نحو بی سابقه ای به غرب گرایش پیدا کرده و سیاست درهای باز را در قبال غرب ـ که روزی از نگاه دولتمردان لیبی ، امپریالیست به شمار می آمد ـ در پیش گرفته است . با چنین وصفی ، آیا ممکن است خانواده ی امام صدر ، به پاسخ قانع کننده ای برای معمای ربوده شدن ایشان دست یابند؟

گروهی براین باورند که زمان آشکار شدن سرنوشت امام موسی صدر نیز خواهد آمد، چنان که دولت لیبی ابتدا نقش خود در سقوط هواپیمای پان امریکن بر فراز دهکده لاکربی اسکاتلند در سال 1988 را منکر می شد، اما با عقب نشینی از موضع خود، مسئولیت حادثه مذکور را پذیرفت و خسارتی معادل با 2/7 میلیارد دلار پرداخت نمود . در حادثه سقوط هواپیمای فرانسوی یوتا در کشور نیجر به سال 1989نیز مشابه این موضع گیری های متناقض را از دولت لیبی مشاهده کردیم که سرانجام مسئولیت آن را نیز دولت قذافی به عهده گرفت . اکنون نیز دولتمردان این کشور ، سرگرم گفتگو با مقامات آلمان غربی برای پذیرش مسئولیت حادثه انفجار رستوران لابیل در آلمان غربی سابق در سال 1986 و پرداخت خسارت آن هستند . برخی از آگاهان سیاسی معتقدند که رفتار سران کشور لیبی در قبال بحران ربوده شدن امام صدر نیز بی شباهت به حوادث مذکور نخواهد بود . اما خانواده صدر ضمن رد این سیاست ، خواهان دست یابی به حقیقت امر هستند ، حتی اگر این روند مدت ها به درازا بکشد . دولت لیبی نیز ضمن اعتراف پنهانی به مسئولیت خود در حادثه ی ربوده شدن امام صدر و یارانش ، بار دیگر دولت ایران را واسطه قرار داد تا با استفاده از نفوذ خود در میان شیعیان لبنان ، در ازای پرداخت خسارت سنگین و بازگرداندن جنازه ربوده شدگان ، پرونده را مختومه اعلام کند ، اما خانواده صدر با این پیشنهاد به شدت مخالفت کرده اند ، تا قضیه امامِ ربوده شده ، همچون جراحتی برجامانده از جنگ سرد اعراب علیه اعراب ، برای زمان تصفیه حساب ها ، همچنان سرگشاده باقی بمانَد .

روزنامه الاهرام العربی در راستای تلاش برای یافتن حقیقت ، پیچیده ترین گمانه های موجود در این زمینه را افشا کرده است . بر مبنای یکی از این احتمالات ، امام صدر هنوز زنده است و در یکی از زندان های شهر سبها در جنوب لیبی به سر می برد . این در حالی است که هر یک از این گمانه ها می تواند به مهمترین چالش موجود در جهان عرب در سال های آینده تبدیل گردد .

 

منبع: الاهرام العربی

 نوشته ی مهدی مصطفی

ترجمه ی مهدی سرحدی

 

 


 
وهم و گمان
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: مذهبی

 

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

 

 و ما یتبع اکثرهم الا ظنا

ان الظن لایغنی من الحق شی ء

ان الله علیم بما یفعلون .

 

و بسیاری از افراد بجز از روی خیال و گمان خود از چیزی پیروی نمی کنند ،

در صورتی که گمان و خیال موهوم هیچکسی را به حقیقت نمی رساند و بی نیاز از حق نمی گرداند ،

براستی که پروردگار آگاه است از هر آن چه که مردمان می کنند .

 

نقل از کتاب مقدس

قرآن کریم

آیه ی مبارکه ی سی و ششم سوره ی شریفه ی یونس علیه السلام 

 


 
سال ششم
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: شخصی

 

به نام خدا

 

 

 

 و ششمین سال هم شروع شد ...

 

 

 

خدایا چنان کن سرانجام کار

 

که تو خشنود باشی و ما رستگار


 
انتظار
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

 

 

در انتظار دیده تو صحبت از وفا

 در اندکی وفای دلم عالمی جفا

صحبت زشمع و کشتن پروانه ها گذشت

 خاکسترم ببین که رود همراه صبا

گویا که کعبه هم ز فراغت به ماتم است

رخت سیاه کرده به تن خانه خدا

 


 
آزاده
ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: ادبیات

 

 

تقدیم به دوست بسیار عزیزم محمد :

 

آزاده را فزونتر از این رنج نیست کو

بیند خلاف حق و نیارد که دم زند

 

آید هزار گفته ی باطل به گوش او

او را مجال آن نه که لا و نعم زند

 

...

 

مرگ از برای مردم آزاده خوشتر است

صد بار از آنکه در ره باطل قدم زند

 

همرنگ چون نمی شود او با محیط

خواهد که خیمه سوی دیار عدم زند

 

 

ابوالقاسم حبیب اللهی

 

 


 
مشرک و منافق ؟
ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۸ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

 

در کتاب وسائل الشیعه آمده است :

حضرت علی علیه السلام هیچیک از افرادی را که با او می جنگیده اند به شرک و نفاق متهم نمی کردند و می فرمودند که اینان برادران ما هستند که بر ما طغیان کرده اند !

 


 
غروب بامداد
ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: ادبیات

به تو دست می سایم و جهان را در می یابم ،

به تو می اندیشم

و زمان را لمس می کنم

معلق و بی انتها

عریان .

 

می وزم ، می بارم ، می تابم .

آسمان ام

ستارگان و زمین ،

و گندم عطر آگینی که دانه می بندد

رقصان

در جان سبز خویش .

 

 

از تو عبور می کنم

چنان که تندری از شب

 

می درخشم

و فرو می ریزم .

 

19 مرداد 1359

الف . بامداد


 
امت مقدس
ساعت ۸:٢٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸   کلمات کلیدی:

 

امیرالمومنین علی علیه السلام به نقل از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم چنین فرمودند :

 

امتی که افراد ضعیفش در مقابل افراد قوی ، حرف خود را به طور آزادانه نتواند بگوید ؛ امتی مقدس و پاک نیست .

 

نامه ی 53 نهج البلاغه