سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

حس ششم
ساعت ٥:۱٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۳۱ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون

دروغ چرا؟ من هم مثل خیلی از همکاران دیگرم از این که درباره پگاه آهنگرانی مطلبی بخواهم بنویسم می ترسم. از این می ترسم که مبادا شبهه پیش آید که دارم به فضای امنیتی کشور خدشه وارد می آورم و اجر برادران زحمتکشی را که در این ساحت فعالیت می کنند نادیده می انگارم؛ و خب پیامد چنین برداشتی قاعدتا جالب نخواهد بود.

...

اما اجازه دهید به فضای پیرامون اعتماد و اطمینان داشته باشیم و دغدغه سینمایی و فرهنگی خود را فارغ از برداشت اشتباه بالا ابراز کنیم. اگر خانم آهنگرانی و هر کس دیگری جرمی امنیتی و خلاف مصالح مملکت مان داشته باشد که هیچ انسان عاقلی از این عملکردش دفاع نخواهد کرد. اما موضوع در حال حاضر در غبار ناشی از گمانه زنی هایی نااستوار واقع شده است که بخشی از فضای فرهنگی و سینمایی کنونی را به هر حال دغدغه مند ساخته است. برخی می گویند موضوع به مستند ده نمکی ها و نگاه انتقادی ای که سازنده در آن به آقای ده نمکی و سری فیلم های اخراجی هایش انداخته است برمی گردد. اما این حدس چندان پذیرفتنی نیست. نه ده نمکی خط قرمز این نظام است و نه رویکرد آهنگرانی در آن مستند شدت و حدت داشته است و اتفاقا برعکس، لحنی ملایم و بی شیله پیله بر کلیت اثر حاکم است. برخی بر این پندارند که فعالیت های دو سال و اندی قبل  انتخاباتی و پساانتخاباتی آهنگرانی در این ماجرا دخیل است. این پندار هم چندان درست نمی نماید؛ چه آن که در این صورت می بایست دست کم 13-14 میلیون شهروند این مملکت که به یکی دو تا از نامزدهای آن مقطع سمپاتی داشتند و دچار سوالاتی شده بودند، سرنوشتی مشابه این بازیگر الآن می داشتند. برخی هم ماجرای تصمیم آهنگرانی به خبرنگاری برای یکی از آژانس های خبری خارجی را در مورد فوتبال زنان مطرح می کنند. اگر این کار خلاف قانون است، قاعدتا مراتب کیفری و جزایی اش هم مشخص است و نمی دانم؛ از جریمه مالی گرفته تا هر چیز منطقی دیگر ، نتیجه آن می تواند باشد. برخی هم به شکلی بدبینانه دارند به این موضوع می نگرند و آن را یک جور زهرچشم می انگارند که برای به دست آمدن حساب کار برای برخی که از گلیم خود پا را فراتر می نهند گرفته می شود. یک حدس دیگر هم هست: خانم آهنگرانی متهم به امری جدا از همه موارد فوق است که لابد فعلا صلاح نیست مطرح شود.

در مسیر این حدس های پنج گانه بالا، آن چه دغدغه اهل فرهنگ و سینما را شکل می دهد، همین بلاتکلیفی ماجرا است. این بلاتکلیفی به مثابه آینه ای است که هر سینماگری را با انعکاس تصویر درون آن در مقابل خود حس مطلوبی نخواهد داشت. بماند از این که بازتاب این شمایل در فضای بیرون از جامعه ایران هم خوشایند نیست. خانم آهنگرانی اگر خلافی کرده، بر اساس قوانین کم و بیش فراگیر سیستم قضایی ما، جریمه اش هم باید مشخص باشد. گردن همه ما شهروندان این نظام در مقابل قانون از مو هم باریک تر است و به دوستانی که در مقابل متخلفان از قانون حساسیت نشان می دهند حبذا خواهیم گفت. منتها این سکوت و بی خبری و تعلیق، رویه ای هم سنخ با معادلات یادشده نمی نماید. شخصا امیدوارم و آرزومندم به زودی این ماجرا حل شود و مشخص شود که موضوع صرفا حاصل یک سوء تفاهم بوده: حدس ششم.  

نوشته ای از آقای مهرزاد دانش


 
بینظیر
ساعت ٤:۱٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: سیاست

 

به عنوان یک زن پاکستانی مسلمان، به میراث مذهبی و فرهنگی این کشور بر خود می بالم. نسبت به اسلام (دین تحمل و شکیبایی و کثرت گرایی) متعهد و وفادار بوده و از اینکه شاهد بی مهری هایی از سوی تروریست ها نسبت به این دین ارزشمند هستم، نگرانم. من می دانم که اینجانب نیز بخشی از مجموعه ای هستم که طالبان و القاعد نیز خود را جز این کل می دانند...

از کتاب دختر شرق نوشته شهید فقید بانو بی نظیر بوتو با ترجمه ی  علیرضا عیاری


 
غیبت
ساعت ٢:٠۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مذهبی

 

عزیز علی أن أری الخلق و لاتری


 
وفا
ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ادبیات

 

در انتظار دیده تو صحبت از وفا

 در اندکی وفای دلم عالمی جفا


 
سیلی زندگی
ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون

...معتقدم زندگی درست در جایی که باورهای آدم به بالاترین حدش رسیده،

سیلی محکمی می‌ زند که سرخی اش تا مدت ها روی گونه می ماند.

 

به نقل از گفت و گوی آرامه اعتمادی با خانم هنگامه قاضیانی

در  شماره 427 ، خرداد 1390 ماهنامه وزین فیلم


 
پرشینبلاگ
ساعت ٥:۱۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٤ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: وبگردی

به نام خدا

 

روز پنجشنبه جشن دهمین سالگرد پرشینبلاگ برگزار شد.


 
خوشی
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مذهبی

 

تمام سپاس از آن او که دلم به غیر او خوش نیست
الحمد لله الذی لا ارجو غیره

که اگر به دیگران دلخوش بودم، ناامیدم میکردند
و لو رجوت غیره لا خلف رجائی

 

فرازی از دعای ابوحمزه


 
جشن پرشینبلاگ
ساعت ٤:٤۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: وبگردی

 

امسال نیز همچون سال‌های گذشته پرشین‌بلاگ در نظر دارد جشن تولد خود را در کنار وبلاگ‌نویسان، هنرمندان و فعالان حوزه وب باشد. همزمان با فرا رسیدن بیست و سوم خرداد 1390،  پرشین‌بلاگ وارد دهمین سال فعالیت خود شد و به همین مناسبت جشن تولد وبلاگ فارسی را - با یک ماه تاخیر - در تاریخ 23 تیرماه 1390 برگزار میکند.

 

 


 
مست و دیوانه
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ادبیات

ای لولی بربط زن،

تو مست تری یا من


ای پیش چو تو مستی

افسون من افسانه!

 


 
باب الحوائج
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مذهبی
 
زندگی
ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: وبگردی

من مرده ام

پس

پیشنهاد نده

شیوه مدرن خودکشی را.

نقل از اینجا


 
سوختن و ساختن
ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: گیتار و موسیقی

می سوزم و می سوزم،

 با زخم تو می سازم

 
با هرغزل چشمت،

من قافیه می بازم

 


 
سکوتم از رضایت نیست
ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: وبگردی

یکی از بی معنی ترین کارهای دنیا گلایه از بی وفایی دوستان است.

چرا که اگر برایشان مهم باشی، بی وفایی نمی کنند،

و اگر برایشان مهم نباشی، گلایه ات اهمیتی برایشان نخواهد داشت.

نقل از اینجا