سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

ای علی!
ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: مصطفی چمران ،معلم شهید شریعتی ،تاریخ

دکتر چمران بر مزار شریعتی:

ای علی همیشه فکر می کردم که تو بر مرگ من مرثیه خواهی گفت و چقدر متاثرم که اکنون من بر تو مرثیه می خوانم !

...

ای علی گفتی که هر کس گفتنی هایی دارد و شخصیت هر انسانی به اندازه ناگفتنی های اوست. و من اضافه می کنم که درجه دوستی و محبت من با انسانی دیگر، به اندازه ناگفتنی هایی است که می توانم با او در میان بگذارم و از این ناگفتنی ها که می خواستم با تو بگویم، بی نهایت داشتم...

ای علی وقتی تو را شناختم که کویر تو را شکافتم و در اعماق روحت و قلبت شنا کردم و احساسات خفته و ناگفته خود را در آن یافتم ...

ای علی همراه تو به کویر می روم ، کویر تنهایی ، زیر آتش سوزان عشق، در طوفان سهمگین تاریخ، که امواج ظلم و ستم، در دریای بی انتهای محرومیت و شکنجه، بر پیکر کشتی شکسته حیات و وجود ما می سازد و می تازد.

...

ای علی همراه تو به قلب تاریخ فرو می روم و راه و رسم عشقبازی را می آموزم و به علی بزرگ آنقدر عشق می ورزم که از سر تا به پا می سوزم .

ای علی همراه تو به نخلستان های کنار فرات می روم و علی دردمند را در دل شب می یابم که سر به چاه کرده و سینه پردردش را خالی می کند...

ای علی، تو دست مرا گرفتی و به ازلیت بردی و فراز و نشیب تاریخ را نشان دادی  قدم به قدم تخته سنگ های مانع تکامل را به من نمودی، مرا به دیدار طاق شکسته کسری بردی و اهرام مصر را نمودی و زیر تخته سنگ های آن، استخوان های خرد شده محرومین را دیدم که هنوز فریادشان به آسمان بلند است. تو مرا به دیدار فرعون بردی که ادعای خدایی داشت و ستمگری های او را نمودی، تو مرا به دیدار گنج های قارون بردی و عاقبت خدایان زر و سیم را نشان دادی، تو مرا به خانه بلعم بردی و عاقبت خدعه و تزویر مدعیان دین را روشن کردی که چگونه خدای آسمان را فدای مائده های زمینی می کنند.

...

ای علی با خروش تو به جنگ استعمار و استبداد و استحمار بر می خیزم و همراه تو تاریخ را می شکافم و فرعون ها و قارون ها و بلعم ها را لعنت می کنم.

...

ای علی دینداران متعصب و جاهل تو را به حربه تکفیر کوفتند و از هیچ دشمنی و تهمت فروگذار نکردند و غربزدگان نیز که خود را به دروغ روشنفکر می نامیدند ترا به تهمت ارتجاع کوبیدند و اهانت ها کردند و رژیم شاه نیز که نمی توانست وجود تو را تحمل کند، روشنگری تو را مخالف مصالح خود می دید، ترا به زنجیر می کشید و بالاخره شهید کرد.

یکی از مارکسیست های انقلابی نما در جمع دوستانش در اروپا می گفت که شریعتی انقلاب کمونیستی در ایران را 70 سال به تاخیر انداخت و من می گویم که دکتر علی شریعتی، سیر تکاملی مبارزه را در راه حق و عدالت 70 سال به جلو برد...

ای علی، تو مفهوم واقعی اسلام را در معرکه حیات نشان دادی و برتری بی چون و چرای آن را بر مکاتب فکری دیگر ثابت کردی ، تو اصالت انقلابی اسلام را از زیر پرده های جهل و وسواس و تقیه بیرون کشیدی و ضرورت مبارزه و التزام ایمانی، و مسئولیت اجتماعی را معرفی کردی و اعجاز شهادت را نشان دادی و انسان را از زیر بار جبر و ذلت تسلیم آزادی کردی، تو پرچم رسالت بزرگی را به دوش کشیدی، رسالت انسانیت، حق و عدالت، مبارزه با ظلم و ستم، اسلام واقعی و تشیع حسینی و هزاران مومن ملتزم مسئول گرد پرچم تو جمع آمدند. و دست به مبارزه ای بی امان زدند، عده ای شربت شهادت نوشیدند و عده ای دیگر در انتظار شهادت و فداکاری و جانبازی می کنند...

ای علی، در تاریخ معاصر ایران، تو مصدق بزرگ را با خمینی عالی قدر پیوند دادی و بینش سیاسی را با روح خداپرستی در آمیختی، فرهنگ ملی و غنی تاریخی ما را با علم جدید و شیوه های نوین مجهز کردی، خدا را از تجرد خشک آزاد نمودی و او را از آسمان های سرد و دور به قلب گرم و پر تب تاب اجتماع وارد کردی و دین را از زاویه مسجد بیرون کشیدی و در صحنه حیات در خدمت مردم به کار انداختی و هیج گاه حقیقت را فدای مصلحت نکردی.


 
درسی برای تمام فصول
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون

وقتی یک مرد سوگند یاد میکنه؛ وجدانش رو در دستهاش گرفته مثل آب،

و اگر دستش رو باز کنه امیدی نیست که وجدانش رو دوباره بدست بیاره!

...

اگر در جامعه ای زندگی می کردیم که پرهیزگاری و قناعت یک فضیلت محسوب میشد و حرص و آز عیب؛ مطمئناً مشکلی نداشتیم،

ولی حالا که می بینیم آز، خشم، تکبر و حماقت به وفور بیشتر از عدالت، سخاوت، درستی و ایمان رایج هست باید استوارتر بایستیم و از هیچ چیزی نترسیم!

منولوگی از زبان سر ریچارد مور در فیلم سینمایی مردی برای تمام فصول شاهکار دیدنی فرد زینه مان


 
مصلحت
ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: ادبیات

 

هر نیک و بدی که در شمار است

چون درنگری صلاح کار است

 

- نظامی گنجه ای


 
اسکار مجازی
ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون

فرهنگ اَخِ غربی امروز وقتی می‌خواهد از هنرمَندش انتقاد کند یا حتی به او دشنام بدهد، این انتقاد یا دشنام را با یک جایزه همراه می‌کند (تَمِشکِ طلایی، گیرم سیاست‌هایی هم پشتش باشد).

برعکس، فرهنگ بَه‌بَهِ شرقیِ ما، که به رَواداری هم شُهرِه است، جایزه‌های هنرمندان خود را با یک دنیا تهدید و انتقاد و دشنام همراه می‌کند.

 

از مقاله اُسکار مَجازی، نوشته حسن ملکی

منتشر شده در شماره 442 ماهنامه وزین فیلم.


 
تسلیم تقدیر
ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: وبگردی

 

 دنیای امروز، به تسلیم شدگان تقدیر، رحم نمی کند.

نقل از اینجا


 
اخلاق سیاسی امام
ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: مذهبی

 

اخلاق سیاسی امام در حکومت نیز چون بیانیه ای علیه سیاستمداران و حتی بسیاری از زمامداران مدعی پیروی او در همه ی ازمنه ی تاریخی است. او به مردمی که در شهر انبار به پیشوازش آمده بودند و به رسم ساسانیان در رکاب او پیاده می دویدند فرمود:

"به خدا که امیران شما از این کار سودی نبرند و شما در دنیایتان خود را بدان به رنج می افکنید و در آخرتتان بدبخت می گردید."

این روش درست برخلاف رویه ی آدم های این روزگار است که با خروارها توجیه، تکریم خود را از سوی مردم تکریم روحانیت و تعظیم دین و شعائر دینی قلمداد می کنند و می گویند مادامی که دستبوسی و پیشواز از سوی مردم عادی به قصد تقریب به خدا باشد مشرکانه نیست و مصداق تعظیم شعائر است. البته کشف نیت ها نیز امری محال است، و با این توجیهات بستر آلوده شدن جامعه را مساعد می کنند.

از مقدمه کتاب درس هایی از نهج البلاغه نوشته عمادالدین باقی.


 
موثرین تاریخ
ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون

رسم زمانه بر این است که تاریخ با همه­ی اوج و افتش خود را به آدمی تحمیل کند و می کند.

اما هستند مردمانی که با درایت و ذکاوت خود را به تاریخ تحمیل می­کنند،

این نوادر چه خوب باشند، چه نباشند؛ تاثیر خوبی بر نسل­های آینده می­گذارند!

 

از دیالوگ­های زنده­یاد مهدی فتحی بازیگر نقش عمروعاص در مجموعه تلویزیونی امام علی علیه­السلام  ساخته­ی فاخر داوود میرباقری


 
روزگار
ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: شخصی

 

این نیز بگذرد...


 
مجلس
ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: تاریخ

 

بنده هیچ نمی خواهم راجع به پایان کار مشروطیت صحبتی بکنم... تنها این جمله را عرض کنم که جمهوری اسلامی ایران بر ملت ایران منت گذاشت که نام مجلس خود را از مجلس شورای ملی برداشت و به مجلس شورای اسلامی تبدیل کرد.

نقل از کتاب مستطاب شاهنامه آخرش خوش است اثر استاد محمدابراهیم باستانی پاریزی


 
بیداری
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: ادبیات

بیمار درد عشق و پرستارم آرزوست

بهبود آن دو نرگس بیدارم آرزوست

ایران خراب تر ز دو چشم تو ای صنم

اصلاح کار از تو در این کارم آرزوست

ای دیده خون ببار که یک ملتی بخواب

رفته است و من دو دیده بیدارم آرزوست

بیدار هر که گشت در ایران رود به دار

بیدار و زندگانی بی دارم آرزوست

تجدیدِ عهدِ دوره سلطان حسین گشت

یک مردِ نو، چو نادر سردارم آروست

ما را به بارگاه شه، عارف، اگر چه راه

نبود، و لیک پاکی دربارم آروزست


 
دانش
ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: ادبیات

 :Mark Twain

What gets us into trouble is not what we don't know. It's what we know for sure that just ain't so


آنچه که موجب مشکلات ما می شود ندانسته های ما نیست.

بلکه دانسته هایی است که بدرستی آنها اطمینان داریم،

در حالی که این چنین نیست.