سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

انتظار
ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: مذهبی

یا حسین! بی تو معنا بی معناست.

بی شما آبی بی تاب می شود، بایستگی واژگون می گردد.

و غربیان، درماندگان، بی کسان، از پایندگان غریبان، محروم و بازداشته می مانند.

جهان یکباره در دست ناکسان می شود.

تنها با شماست که قلب معنادار می شود و در اتنظار می ماند.

و انتظار می ماند و قلب جایگاهِ منتظر می شود.

نقل از کتاب حسینِ علی درود خداوند بر او نوشته م-مویّد


 
اعجاز موسی، دریای سرخ یا رود نیل؟
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: مذهبی

خرابه های شهر ممفیس در سمت غربی رود نیل و کنار قریه ی جیزه قرار دارد و شمال آن اهرام ثلاثه به فاصله دو فرسخی قرار گرفته اند. این شهر پایتخت فراعنه ی مصر بوده است. طبیعی است که قدرت فرعونی، بر روی رود نیل پلی بسته باشد که با آبادی های وسیع و حاصلخیز شرق نیل در ارتباط سالم و مستقیم باشند و چه بسا این پل را موازی با ابوالهول ساخته باشند که واردین از شرق را مرعوب سازند.

خانه ای بنی اسرائیل در قبله ی شهر مجتمع بود. اگر این خانه ها در شرق نیل بوده باشند، کوچ شبانه بنی اسرائیل آسان تر بوده است و اگر در غرب نیل بوده باشند، باید شبانه از پل عبور کنند و راه قدس را در پیش بگیرند. موسی شبانه بنی اسرائیل را کوچ داد و به طرف خلیج سوئز شتاب گرفت تا در حاشیه ی آن دماغه ی سینا را دور بزند و با گذشتن از کوه طور و انجام میقات و دریافت ده فرمان، راهی سرزمین موعود گردد.

فردای آن روز که لشکریان فرعون به تعقیب آنان حرکت کرند، موسی با قوم بنی اسرائیل در شتاب بود و تا عصر همان روز به اندازه ی صد کیلومتر مسافت را طی کرده و خود را به شاخه ی دریای سرخ یعنی خلیج سوئز رسانیده بود. در این موقع بنی اسرائیل گرد و غبار فرعونیان را دیدند و اظهار وحشت نمودند و موسی گفت:

انّ معی ربّی سیهدین – پروردگار من همراه من است و به زودی مرا به راه نجات رهنمون خواهد شد.

چرا که پیش از آن به او گفته بودند:

ان اسر بعبادی فاضرب لهم طریقاً فی البحر یبساً لاتخاف درکاً و لاتخشی – بندگان مرا با کوچ شبانه به سوی فلسطین رهبری کن و چون به دریای تلخ رسیدی در عرض دریا راهی خشک بزن که نه از رسیدن فرعونیان ترسی وجود دارد و نه از فرو ریختن آب دریا.

موسی صبر کرد تا فرعونیان جایگاه آنان را مشخص سازند، آن گاه به فرمان حق عصای خود را بر آب دریا کوبید و آب از دو طرف روی هم سوار شد و همانند کوهی عظیم در دو طرف استوار ماند و در وسط راهی وسیع و خشک پدیدار گردید.

موسی فرمان داد و بنی اسرائیل با شتاب هرچه بیش تر از عرض دریا، آن جا که رشته باریکی به دریای تلخ می پیوندد گذشته و فرعون با سپاهیان زبده سوارش فرا رسید و چون دریا را مانند کوه، صاف و هموار و ساکن دید، به تصور آن که دره ی کوه است، وارد شد و هلاک گردید.

نگاهی به تاریخ انبیاء در قرآن اثر محمدباقر بهبودی – انتشارات سنا

 


 
خویشتن داری
ساعت ٥:۳٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: وبگردی

تواضع یقینا چیز خوبی است

اما گاهی ادم باید به خودش رای بدهد:

همچون مدرس.

 

نقل از وبلاگ وزین خورشیدنامه


 
اسرار التوحید
ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: ادبیات

 

بزرگان دین و پیشوایان طریقت به نقاب خاک محتجب شدند. روزگارِ قحط مسلمانی و عزّتِ دین پدید آمد و کار دین تَراجُعی تمام گرفت و اختلالی هر چه عظیم تر به کار طریقت راه یافت و زمانِ انقراض ائمه دین و انقطاع پیروان طریقت فراز رسید.

طلب ها در باقی شد و اعتقادها فسادی تمام گرفت و بیشتر اهل اسلام از مسلمانی به اسمی و از طریقت و حقیقت به رسمی مجرد، قانع شدند.

 

مقدمه اسرار التوحید به قلم محمد بن منور از نوادگان شیخ ابوسعید ابالخیر در وصف احوال روزگار وقت

 

 


 
این است معاویه
ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: علامه جعفری

اهالی ساده لوح شام در آن زمان، مخصوصاَ مگس ها و گربه های سفره جو و هوی پرستانِ مغز پوچ، پیش از مردن معاویه و پس از آن،‌ شخصیتی دروغین برای او ساختند و مجسمه ای فریبنده برای او پرداختند و آنگاه مانند بردگانِ بی هویت در مقابل آن ساخته و پرداخته، سرِ تعظیم فرود آوردند و دیگران را هم به پذیرش بردگی به آن سایه ی دروغین واداشتند، اما دیری نپایید که پیکرسازِ واقعیِ وجدانِ تاریخ، دست به کار شد و هویت و صورت حقیقی معاویه را که شمشیر به دست در حال هجوم به آن مجسمه ی ساخته و پرداخته بود، به وجود آورد. وجدان حسّاس تاریخ که در یک طرفِ نمایشگاه خود، فرعون ها و ابوجهل ها و ماکیاولی را به نمایش گذاشته و از طرف دیگر موسی و عیسی و محمد علی علیهم السلام را ارائه می دهد، به وسیله ی مورخان و نقّادان خردمند و باوجدان، معاویه را وارد نمایشگاه نمود و در ردیف ماکیاولی ها قرار داد.

اگر معاویه پسر خود، یزید را به سلطنت و ریاست نصب نمی کرد، یا مانعی بروز می کرد که یزید از نشستن بر اریکه ی ملک و سلطنت ناتوان می گشت، ممکن بود ساده لوحان آن روز و امروز، شخصیت معاویه را نشناسند و در مقابل همان مجسمه ی دروغینش سرِ تسلیم فرود بیاورند ولی همان تجارب تاریخی، که همیشه بیدار بودنِ وجدان تاریخ را برای ما اثبات نموده است، این دفعه نیز بدون کمتری تعارف و مجامله و چاپلوسی، دست به کار شده و با ارائه ی جنایت های بی نظیر معاویه و فرزندش  یزید، فریاد زد:

این است معاویه.

 

 از کتاب امام حسین علیه السلام شهید فرهنگ پیشرو انسانیت نوشته ی علامه ی فقید محمدتقی جعفری


 
آزادی بیان
ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون

جواب حمزه در برابر ابوجهل وقتی که تهمت دروغگویی به پیامبر اسلام زده شد:

 

- دروغگو؟ تو حتی نمی ذاری اون حرف بزنه

دروغ کجاست، حقیقت کجاست؟

وقتی شما نمی ذارید حرفش رو بزنه!

 

از فیلم الرساله معروف به محمد رسول اله ساخته هنرمند فقید مصطفی عقاد