سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

بهشتی
ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: شهید بهشتی

بهشتى همان شخصیتى است که صریحا نسبت به اظهارات یکى از اساتید سرشناس حوزه علمیه درباره دکتر شریعتى واکنش نشان داد و آن شیوه را دور از منطق اسلام و اخلاق اسلامى دانست .


او از معدود مسئولان امنیتى یک کشور است که به شدت از فشار بر خانواده متهمان اجتناب کرده و خواستار پرهیز از آن شده است .

 آیت‌الله موسوى ‌اردبیلى که آن روزها مسئولیت دادستانى کل کشور را داشته در این باره مى‌گوید:

وقتى بنى‌صدر از ایران فرار کرد، یکى دو روز بعد همسر بنى‌صدر را با سودابه سدیفى دستگیر کردند . آقاى بهشتى غضبناک به من زنگ زدند و گفتند: آقاى موسوى اردبیلی ، مى‌دانى همسر بنى‌صدر دستگیر شده ؟ آن لحظه‌اى که شنیدم مى‌خواستم فرمان آزادیش را بدهم ولى چون این در اختیارات دادستان کل بود بهتر دیدم که این کار به دست شما انجام شود .

 گفتم: چرا آزادش کنیم ؟ حالا ببینیم چه گناهى کرده .

ایشان با عتاب گفتند: آقاى موسوى تو مى‌دانى که ما با همسر بنى‌صدر هیچ مشکلى نداریم و زن بنى‌صدر هیچ تخلف سیاسى مرتکب نشده است . بنابراین هر یک ثانیه‌اى که او بماند گناهش بر گردن جمهورى اسلامى ایران است.  

گفتم اگر او را آزاد کنیم فردا همه نهادها و گروه‌ها سندهایى مى‌آورند که مثلا مشکل داشته است .

ایشان با تندى گفتند: ما قصاص قبل از جنایت بکنیم؟ پیش‌داورى بکنیم. به حکم تصورات خودمان به آدمى ظلم کنیم؟ با تو موافق نیستم و بعد گفتند : با وجود اینکه خلاف است و من نباید در مسئولیت شما دخالت کنم اما چون شاهد یک ظلم آشکار هستم ، نمى‌توانم ساکت باشم . راسا و با اختیارات رئیس دیوان عالى کشور او را آزاد مى‌کنم . از اینکه در کار شما دخالت مى‌کنم عذر مى‌خواهم . ولى این کار را به مسئولیت خودم انجام مى‌دهم .