سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

حسن گلاب و گلبهار روزبهان
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٦   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون

چندی است که تلویزیون ایران تعداد زیادی از عوامل سینما را به سوی خود کشیده است ، هرچند که اکثرا با تمام توان خودشان کار نکرده اند ولی سطح کیفی سریال ها را تا حدی بالا برده اند . حداقل قاب بندی و میزانسن های بهتری نسبت به دیگر سریال ها می توانیم شاهد باشیم یا مثلا همش بوم صدابرداری نمیاد تو کادر .

از میان این سریال ها سریال حلقه سبز اثری ویژه است و بیشتر از موضوع ویژه آن ، نام ابراهیم حاتمی کیا است که این سریال را در مرکز توجه قرار داده است . کارگردانی که کار هایش همیشه در بطن جامعه اثر گذار بوده است . و البته در تمام این سال ها محبوب مردم . هرچند که سال هاست از او حمایت می شود ولی این حمایت هیچگاه در عمل بروز نکرده است . مثلا موج مرده با جرح و تعدیل بسیار به نمایش در آمد یا به رنگ ارغوان همچنان توقیف است . خود ابراهیم حاتمی کیا چند سال قبل در مورد توقیف موج مرده ، در دیدار با آیت الله خامنه ای گفت ( البته نقل به مضمون ) که خیال می کرده این یک مرگ بر آمریکا بزرگ است در حالی که مسئولین به هوای این که این فیلم آمریکایی است اجازه پخشش را نداده اند و این در حالی است که من چندین سال است فیلم ساخته ام و مواضع ام را همه می دانند پس وای به حال جوانانی تازه کار که می خواهند چنین موضوع هایی را فیلم کنند .

حال این سریال حلقه سبز در حالی که هنوز وارد جریان اصلی نشده است با اعتراض برخی مواجه شده است و حرف از جلوگیری از ادامه پخشش میزنند  و قطعا دوباره حرف هایی زده خواهد شد که موجب رنجش هنرمند عزیز حاتمی کیا خواهد شد .

نام و مرام ابراهیم حاتمی کیا با مرحوم علی حاتمی  بسیار شبیه است و چه عجیب اینکه با وجود مقبولیت مردمی ایشان ، آنها که باید حمایت کنند مدام بهانه های بنی اسرائیلی می آورند . البته امیدوارم که حاتمی کیا به سرنوشت حاتمی دچار نشود و بتواند فیلم های بسیار بسازد و البته آن گونه که می خواهد بسازد . هنوز هم با دیدن از کرخه تا راین همانند دیدار مجدد مادر اشک از دیده ها جاری خواهد شد . هنوز سعید در یاد ها زنده است همانند غلامرضا !

و هرچند حلقه سبز با ریتم  کندش ادامه دارد ولی باز منتظر می مانیم تا ماجرای زندگی و مرگ را دنبال کنیم و همانند حسن گلاب و گل بهار روزبهان پیش برویم با داستانی متفاوت از زندگی روزمره ولی جاری در زندگی !

 

 

 

میثم کربلائی عباس