سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

شاه و علی امینی و ... آیت الله خمینی
ساعت ٤:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٦   کلمات کلیدی: تاریخ

 

یکی از شخصیت های مشهور در تاریخ معاصر علی امینی است که البته هنوز نتوانسته ام چندان در مورد او مطالبی بخوانم .

علی امینی پسر خانم فخر الدوله ( بانی مسجد معروف و قدیمی فخر در شرق تهران ) و نوه مظفرالدین شاه قاجار و البته داماد وثوق عاقد قرداد ننگین 1919 ، یک سیاست مدار باهوش و متمول در زمانی که اکثریت رجال به انگلیس وابسته بودند به کمک قوام به ایالات متحده نزدیک شد و از قدمای رجال آمریکایی بود که توانست با کمک جان اف کندی رییس جمهور مغرور آمریکا به مقام نخست وزیری برسد . هرچند محمدرضا پهلوی که همواره از شاهزادگان قجری وحشت داشت خیلی زود وی را از سر راه کنار زد و وی نتوانست چندان نقش موثری داشته باشد ولی وی از هوش سرشاری بر خوردار بود که از قاجار ها کم دیده ایم .

یکی از نمونه های سیاس بودن علی امینی در راجع به مسائل قبل از 15 خرداد 1342 نمود پیدا کرد . در کتاب ارزشمند مسعود بهنود به نام از سید ضیا تا بختیار که به بررسی نخست وزیران دوران پهلوی می پردازد . امینی پس از ملاقات با آیت الله خمینی در مورد وی به محمدرضا پهلوی او را از در افتادن با این رهبر روحانی بر حذر داشت و به او گفت :

" در صورت یک اشتباه کوچک و به زندان انداختن این مرد ، حتی برای یک روز ، دیگر هیچ عاملی قادر نخواهد بود ، رژیم را حفظ کند . "

 

امینی با هوش خود اتفاقی را پیش بینی کرد که بیش از 15 سال بعد محقق شد . شاید اگر محمد رضا پهلوی به حرف این شاهزاده قجری گوش کرده بود اکنون رضا پهلوی این همه به آب و آتش نمیزد تا حتی برای یک لحظه هم در ایران سلطنت کند !