سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

پارسه
ساعت ۳:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:

 

          در قسمت نظرخواهی یکی از متن های قبلی ، آقایی به نام اشکان ایرادی گرفته بودند در مورد تاریخ ایران و مدعی شده بودند که تاریخ شاهنشاهی ایران 2500 ساله است چرا که شاهان قبل از کوروش در کشوری به نام ایران حکومت نمی کردند چون آریایی نبودند !!! این در حالی است که مدعی شده مادها به نام قوم  بر سرزمین ماد حکومت می کردند !!!! و پس از ورود آریایی ها نام این سرزمین ایران شد !!!!!

در جواب ایشان بگویم که اولا ماد ها بخشی از قوم بزرگ آریا بودند که به همراه قوم پارت و پارس به این سرزمین کوچ کردند و البته به دلیل اقتدار پارسیان کم کم نام پارس بر سرزمین ما گذاشته شد ! نام ایران تا همین ابتدای قرن اخیر پارس بود و هنوز هم در بسیاری از کشور های جهان ما را به نام پارس می شناسند . البته در هر زبانی نامی مشتق از پارس . مثلا عرب ها فارس و فرانسویان پرشیا و انگلیسی ها پرشن !

در دوران حکومت رضا خان و پس از حدود نیمی از حکومت وی و به دستور دیکتاتور گونه وی و بدون در نظر گرفتن مصالح ملی و آرای مردم این سرزمین ، نام کشور به ایران تغییر یافت . یعنی حدود خمس حکومت پهلوی نام ایران بر این دیار نبود . تمبر ها و اسکناس هایی از آن دوران در اختیار دارم که بر روی آن ها نام کشور ما ایران قید نشده است .

جدا از دلایل عمده این تغییر نام که خود حدیثی است مفصل ، این تغییر نام ضربات بسیاری بر ملت ما وارد کرد به گونه ای که هنوز هم بسیاری از مردم دنیا به خیالشان کشور پارس متلاشی گشته و ایران را کشوری تازه تاسیس می دانند خصوصا این که حکومت عراق هم در همان زمان از امپراطوری فرو پاشیده عثمانی جدا گشته بود . این مسئله در افکار عمومی دنیا به گونه ای شد که در دوران جنگ 8 ساله ما با عراق ، به دلیل تشابه 75 درصدی نام دو کشور ( Iran & Iraq  (  ، این جنگ طولانی را جنگی داخلی فرض می کردند .

به هر صورت این مسئله هم سندی است از دیکتاتوری فردی که هیچگاه ملتش را احترام نگذاشت و سرنوشتش مایه عبرتی است برای کسانی که در راه دیکتاتور مآبی گام بر می دارند و قصد ندارند به آرای ملت احترام بگذارند .