سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

آن مرد آمد !
ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ بهمن ۱۳۸٦   کلمات کلیدی: سینما و تلویزیون

هر ساله هم زمان با فرا رسیدن دهه فجر و مراسم های سالگرد پیروز شدن مردم ایران در بیست و دوم بهمن ماه هزار و سیصد و پنجاه و هفت خورشیدی مراسم ها و جشنواره های زیادی برگذار می گردد و از مهم ترین آنها جشنواره فیلم فجر می باشد .

 

یکی از ویژگی های جشنواره فجر چاپ شدن ویژه نامه مجله فیلم هست . ویژه نامه ای که اگر نباشد مسلما جشنواره فیلم فجر بسیار  ضرر خواهد کرد .

 

از ویژگی های این ویژه نامه مجله فیلم انتشار مشخصات تمام فیلم های جشنواره به همراه یادداشتی از کارگردان فیلم مربوطه است .

 

ویژه نامه بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر ، در دوازده بهمن ماه 1386 تحت عنوان شماره 374 به چاپ رسید . در صفحه 20 این شماره مشخصات فیلم آن مرد آمد که ساخته کارگردان گمنامی چون حمید بهمنی است که پس از یک دهه باز فیلمی ساخته است  . وی در مطلبی که در مجله فیلم نوشته است به نوعی تلویحی به انتقاد از ریاست جمهوری قبلی و تشکر از رییس جمهور فعلی پرداخته است . این مطلب برایم جالب اومد و در اینجا قرار می دهم :

 

... گناه امثال من چیست ، که چرا نتوانستیم فیلم مان را بسازیم ؟ آن هم در دورانی که توسعه سیاسی و فرهنگی دولتمردان گذشته و تکثر گرایی آقایان گوش زمین و زمان را کر کرده است ! مگر چه میشود که این فیلم ساخته شود ؟ الا این که مردی بیاید ، و آمد ! آن مرد آمد ، مردی از جنس مردم ، مردی سینه سوخته و گرد و خاک گرفته از دوران نامهربانی ! او بود که به مدد و تقدیر الهی به من نوعی اعتماد کرد تا این فیلم نامه ی مظلوم که از بستر حقیقت وام گرفته بود ، ساخته شود .

 

 

به هر حال در دوران مردی از جنس مردم ، فیلمسازان و هنرمندان بسیاری نمی توانند و نباید فیلم بسازند تا امثال بهمنی ها بتوانند هنرمند شوند . هنوز یادمان نرفته است که سنتوری در توقیف است و بیضایی و حاتمی کیا و بسیاری دیگر نمی توانند آن گونه که می خواهند فیلم بسازند !

 

 

 

عکسی منتشر نشده از احمدی نژاد