سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

چهلم حسینی
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ اسفند ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:

 

 

اعداد در تمدن ها مذاهب مختلف وجه های خاصی دارند ، برخی بسیار مقدس هستند و برخی نحس به شمار می روند .

در آیین ما هم اعداد مقدسی وجود دارند . سوم و هفتم و چهلم از اعداد مقدس ما هستند . مثلا در بزرگداشت فرد فوت شده مراسم هایی برای یادبود در روز های یاد شده برگزار می شود . که معمولا مراسم چهلم بسیار پخته تر و با شکوه تر هست ، چرا که در مراسم های قبل از آن خویشان و آشنایان هنوز نمی فهمند چه اتفاقی افتاده ولی بعد از گذشت چهل روز اوضاع به گونه ای دیگر است !

عدد چهل در اسلام نشانه هایی از بلوغ فرد ، در حدیثی نبوی منقول است که فرد چهل ساله اگر خیرش بر شرش غلبه نکرد آماده جهنم باشد !

در اسطوره ها و داستان های ما بسیار نقل است از چله نشینی برای رسیدن به معشوق و معروفترین آن ها داستان حضرت موسی است و چله نشینی اش برای لقالله که در قرآن کریم هم ذکذ شده است .

در باره بنی اسرائیل هم آمده که‌ برای استجابت دعای خود چهل شبانه روز ناله و ضجّه می‌کردند.

در نقلی آمده است که اگر کسی چهل روز خالص برای خدا باشد، خداوند او را در دنیا زاهد کرده و راه و چاه زندگی را به او می‌آموزد و حکمت ‌را در قلب و زبانش جاری می‌کند

اگر کسی ازامّت من‌، چهل حدیث حفظ کند که در امر دینش از آنها بهره برد، خداوند درروز قیامت او را فقیه و عالم محشور خواهد کرد.

امیرالمومنین علیه السلام هم فرمودند که اگر چهل مرد با من بیعت می کردند در برابر دشمنان می ایستادم و بیعت نمی کردم .

در روایت است که کسی که شرابخواری کند، نمازش تا چهل روز قبول‌نمی‌شود. و نیز در روایت است که کسی که چهل روز گوشت نخورد، خلقش‌تند می‌شود. نیز در روایت است که کسی که چهل روز طعام حلال بخورد، خداوند قبلش را نورانی می‌کند

رسول خدا(ص) فرمود: کسی که لقمه حرامی‌ بخورد، تا چهل روز دعایش مستجاب نمی‌شود.

و البته امام عسکری علیه السلام در بر شماردن نشانه های شیعه زیارت اربعین را ذکر می کند .

 

چهلمین روز شهادت مولای آزادگان و آزاد مردان جهان و یاران بی نظیرش گرامی باد .

یا علی