سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

شیعیان عرب
ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: سیاست

به نام خدا

 

کتاب شیعیان عرب ، مسلمانان فراموش شده که نوشته ایست از گراهام ای فولر و فرانک رند رحیم و با  ترجمه خدیجه تبریزی و با عنوان اصلی  the Arab Shia'a : The Forgotten Muslims   در سال 1999 میلادی در نیویورک منتشر شده است . یکی از نخستین آثاری است که به وضعیت شیعیان عرب ، می پردازد . نویسنده این کتاب که یک دیپلمات و عضوی از سازمان سیا هست منبعی جامع برای تصمیم گیری های اخیر دولتمردان ایالات متحده فراهم کرده است .


در بخش هایی از این کتاب ارزشمند به بررسی هویت شیعیان و دلایل اختلافات این گروه با دیگر مسلمانان و در نتیجه ایجاد تبعیض های فراوان پرداخته شده است  و سپس به بررسی گروه اهل تشیع در کشور های مختلف از جمله عراق ، بحرین ، لبنان ، کویت ، عربستان  و دیگر کشور ها می پردازد و از سویی هم به ارتباط شیعیان عرب با مردم ایران و حکومت شیعی ایران می پردازد .

هرچند این کتاب از دید یک غربی و فردی غیر بومی به شیعیان هست ولی باز هم نکات جالبی در آن آورده شده است . نکاتی از مظلومیت و تحت فشار بودم شیعیان مخصوصا در کشور های عربی در این کتاب به چشم می خورد . محدودیت های اعمال شده از سوی حکام غیر شیعی بر پیروان اهل بیت پیامبر بسیار گسترده است . مظلومیت شیعیان عراقی مخصوصا در زمان حکومت بعثی صدام حسین در حالی که شیعیان در این کشو دارای اکثریت هستند همچنین در لبنان و از  همه دردآور تر محدودیت هایی که برای شیعیان فارس تبار بحرین از سوی خاندان خلیفه  وجود دارد و متاسفانه در جامعه ما چندان خبری از آن نیست . و یا مظلومیت و مهجوریت شیعیان عربستان که تحت سلطه و فشار خاندان سعودی قرار دارند .

به هر صورت جمهوری اسلامی ایران می تواند با اتخاذ سیاست های صلح دوستانه بیشتر به کمک این گروه شیعیان عرب و البته شیعیان دیگر در سراسر دنیا که همه در مظلومیت به سر می برند بشتابد . شیعیان پاکستان و افغانستان در کنار این گروه و با همکاری ایران یک قدرت منطقه فوق العاده ای را می توانند تشکیل دهند .