سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

رهبری انقلاب
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: امام خمینی ،سیاست ،تاریخ

 

          در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران در سال 1357 برخی از افراد در جهت وارد کردن خدشه به رهبر انقلاب ، آیت الله العظمی سید روح الله موسوی خمینی را فردی غیر ایرانی و در نتیجه وابسته به بیگانگان اعلام می کردند .

          در ادامه مطلب درباره اجداد و پدران وی کمی توضیح داده شده است هرچند شخص آیت الله همواره اعلام می داشتند که خاک ایران و عراق و دیگر ممالک برایش تفاوتی ندارند و این مردم و مسلمانان هستند که حائز اهمیت هستند و البته نقش تکلیف دینی و مذهبی را هم نباید نادیده گرفت .

 


 

          جد اعلای سید روح الله مصطفوی ، سید دین علیشاه هست که بنا به قولی در کشمیر شهید شده است و فرزندش سید احمد هندی می باشد که در سال 1217 هجری خورشیدی از عتبات عالیات عراق به خمین مهاجرت می کند و در آنجا ساکن می گردد و با خواهر یوسف خان فرفاهانی ، سکینه خانم ، دختر محمد حسن بیگ ازدواج می کند که حاصل این وصلت سه دختر و یک پسر به نام های سلطان خانم ، صاحب خانم ، آغا بانو خانم و سید مصطفی می باشد . البته سید احمد هندی دو همسر دیگر هم داشت به نام های شیرین خانم دختر آقا عابد گلپایگانی و بی بی جان خانم دختر کربلائی سبزعلی خمینی که از ایشیان یک پسر به اسم سید مرتضی داشتند .

          سید احمد هندی در اواخر سال 1285 یا 1286 هجری قمری در خمین فوت کرد و در کربلای معلی دفن شد .

          سید مصطفی در مطلع شمس پنجشنبه 29 رجب المرجب 1278 هجری قمری برابر 10 بهمن 1241 خورشیدی در خمین زاده شده است . ایشان به فخرالمجتهیدن معروف بودند . وی با حاجیه آغا خانم دختر مرحوم آقا میرزا احمد ازدواج کردند . دو پسر میرزا احمد از مجتهدین بودند . فرزندان سید مصطفی خمینی عبارتند از اولیاء خانم ، فاطمه خانم ، مرتضی ، نورالدین ، آغا زاده خانم و روح الله .

          مرحوم سید مصطفی در 12 ذی القعده 1320 قمری برابر 21 بهمن ماه 1281 شمسی توسط جعفرقلی خان و رضاقلی سلطان به ضرب گلوله شهید می شود . و پس از اعتراض شدید مردم و علمای محلی ، قاتلین توسط قوای دولت مرکزی ایران تحت پیگرد قرار می گیرند که رضا قلی خان قبل از دستگیری فوت میکند ولی جعفر قلی خان پس از دستگیری به تهران منتقل و زندانی میگردد و در تاریخ سه شنبه چهارم ربیع الاول 1323 برابر 19 اردیبهشت ماه 1284 هجری شمسی در میدان بهارستان سربریده شد .

          نکته جالب در انتخاب نام خانوادگی پسران سید مصطفی تفاوت فامیلی آنهاست به گونه ای که سید نورالدین هندی و سید مرتضی پسندیده و سید روح الله مصطفوی سه پسر سید مصطفی نام خانوادگی متفاوتی برای خویش بر می گزینند .

          دایه سید روح الله زنی بود معروف به ننه خاور که همسر کربلایی میرزا آقا خادم سید مصطفی بود .

سید مصطفی در سال 1308 قمری با دختر مرحوم ثقفی ، خدیجه خانم که متولد 1292 هجری خورشیدی است در تهران ازدواج می کنند و یک سال پس از آن  اولین فرزندشان که مصطفی نام گرفت متولد می گردد و پس از آن صدیقه ، فریده ، فهیمه و احمد به دنیا می آیند .