سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

الکلاسیکو
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: ورزشی

دیشب بازی حساس ال کلاسیکو که معروفترین و پر هیجان ترین مسابقه فوتبال باشگاهی در جهان است بین دو تیم بارسلونا و رئال مادرید در ورزشگاه بزرگ نئوکمپ بندر بارسلون برگزار شد .


حتی در هنگامی که تیم مادریدی با بحران دست گریبان است و مربی جدیدش کمتر از یک هفته به تیم پیوسته است ، بازی دو تیم مطرح اسپانیا تمام فوتبال دنیا را تحت شعاع قرار می دهد و بیشترین تماشاگر تلویزیونی اختصاص به این بازی دارد . هر چند سیمای ایران داعیه پخش تمامی لیگ های برتر اروپایی و بازی های حساس را دارد ولی باز هم شاهد بودیم که بازی به این حساسی هم از طریق شبکه الجزیره در شبکه سوم ایران پخش شد و البته به همین دلیل هم صحبت های رضا جاودانی و حمیدرضا صدر تا چند دقیقه پس از شروع بازی ادامه داشت و ما تماشاگران شبکه سه دقایق اولی شروع بازی و مراسم قبل از شروع بازی را از دست دادیم . و البته در حین پخش هم هرگاه نوشته ای از سوی شبکه پخش کننده بر روی تصویر می آمد تصاویر با وقفه دچار می شد .

 

مسابقه ای که تنها فوتبال نیست بلکه عصاره کل تاریخ و وضعیت جامعه اسپانیا هم هست ، جایی که ارتش پادشاهی مادرید در برابر استقلال طلبان کاتالونیا در قالب دو تیم فوتبال قرار می گیرند .

جدای از نتیجه بازی که با حساب دو بر صفر و با گلهای ساموئل اتوئو و لیونل مسی به سود اف ث بارسلون خاتمه یافت و همچنین سطح بالای بازی فوتبال دو تیم و شور هیجان و تشویق ها و حتی اعتراض های تماشاگران بازی و البته داوری بسیار کلاس بالای داوران مسابقه ، جلوگیری از انجام بازی ناجوانمردانه توسط داور بازی بود ، جایی که هرکس به قصد آسیب رساندن به بازیکن حریف خطا می کرد بلافاصله با تذکر شدید و اخطار داور مواجه می شد .

جالب تر اینکه در اواسط نیمه اول بازی دروازبان ملی پوش رئال ، کاسیاس در هنگام شروع بازی تنها چند لحظه قصد کشتن وقت را داشت و سریعا با تذکر شدید داور مواجه شد و تا پایان بازی شاهد وقت کشی از سوی هیچ بازیکنی نبودیم . چه بسا اگر داور وطنی در بازی سوت می زد بازی بسیار متوقف می شد و وقت کشی رواج پیدا می کرد . داوران ایرانی نه در نیمه اول و حتی در اواسط نیمه دوم بلکه تنها در اواخر بازی با وقت کشی برخورد می کنند و به نوعی بازی ناجوانمردانه را ترویج می کنند ، چرا که بازی ساکن و پر وقفه قضاوت ساده تری دارد تا بازی پر هیجان و در جریان ، شاید نتوانیم در زیر ساخت ها و امکانات به پای فوتبال روز دنیا برسیم ولی در اجرای قوانین ساده فیفا خصوصا در مورد بازی جوانمردانه می توانیم به سطح بالایی برسیم . نه مثل الان که هیچ بازی جوانمردانه ای را در لیگ برتر شاهر نیستیم و یا کمتر حرکت فیرپلی در زمین بازی می بینیم .