سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

پشت پرده هالیوود
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: سیاست ،سینما و تلویزیون

سرگذشت تلخ چارلی چاپلین

چارلز اسپنسر چاپلین یهودی‌زاده فقیری بود که دوران کودکی را در عسرت و تنگدستی گذراند و در نخستین سال‌های شکوفایی سینما در آمریکا ، با تکیه بر خلاقیت و استعداد خود به اوج شهرت رسید .

 او به عنوان یک هنرمند یهودی، در اکثر نقش‌های سینمایی آغازین خود ، تصویری بدیع و جذاب از یک یهودی سرگردان به نمایش گذاشت و این همان الگوی مطلوب سیاستگزاران هالیوود محسوب می‌شد .

 


 

 به تدریج چاپلین به محبوب‌ترین هنرمند تاریخ سینما تبدیل شد و تهیه کنندگی آثارش را نیز بر عهده گرفت . اکنون این فرصت برای او پدید آمده بود تا پس از سالها به دل مشغولی‌های خود بپردازند و فارغ از نظام مافیایی حاکم بر هالیوود ، حرف دل خود را به زبان تصویر بیان کند ولی لابی صهیونیسم در هالیوود این روال را نمی‌پسندید و از همین جا بود که دشمنی‌ها آغاز شد .

 چارلی چاپلین که تا کنون در نقش یک فقیر خانه به دوش ، تمثیلی از مظلومیت جهانی یهودیان بود ، اکنون از قالب یهودی سرگردان بیرون آمده و در نقش‌هایی متفاوت همچون انسانی ماشینی در عصر جدید ، ثروتمندی عیاش در آقای وردو یا دیکتاتوری زورگو در دیکتاتور بزرگ نظام ارزشی غرب را به مسخره می‌گرفت و این روالی نبود که صهیونیست‌های هالیوود آن را تحمل کنند لذا ماشین سانسور هالیوود به کار افتاد و چاپلین را نیز همچون بسیاری دیگر از هنرمندان مستقل هالیوود به جرم واهی کمونیست بودن و با نمایش های مسخره سناتور مک کارتی برای همیشه از عرصه بازیگری کنار گذاشت .

 ناگزیر چاپلین به اروپا رفت و همزمان با ترک هالیوود بازگشت او به آمریکا ممنوع اعلام شد !! و این گونه بود که پرونده هنری مشهورترین بازیگر یهودی تاریخ سینما به جرم عدم تمکین از مرام صهیونیسم بین‌الملل برای همیشه بسته شد و او واپسین سال های عمر خود را در عزلت و گمنامی سپری کرد .

در این حق کشی چاپلین تنها نبود و تا به امروز این روند در هالیوود ادامه دارد مثلا ایزابل اجانی فرانسوی که جایزه بهترین بازیگر زن را در جشنواره کن سال 1994 گرفته بود ، جایزه را از او گرفته و به دیگری دادند و حتی تهمت ایدز به ایزابل آجانی زدند چون حاضر نشده بود عرب بودن پدرش را منکر شود و یا مثلا در مورد آلن دلون هنرمند یگانه فرانسه و ژان پل بلموند فرانسوی یا سوفیا لورن  ایتالیایی ، اما تامسون انگلیسی و کوین کاستنر آمریکایی ، ونسی رادرگریف انگلیسی حق کشی هایی را روا داشتند . درمقابل بسیاری از گمنامان عرصه بازیگری به دلیل برخورداری از حمایت لابی صهیونیسم ، ره صد ساله را یک شبه پیمودند .