سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

هنرنمایی سربازان ارتش ایران
ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ دی ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

گوگوش برای سربازان ایرانی می خواند !

در کتاب بحران ظفار و رژیم پهلوی نوشته ی محمدجعفر چمنکار به بررسی و تحلیل شورش چریک های خلق ظفار علیه حکومت سلطان قابوس پرداخته می شود و کمک هایی که ارتش شاهنشاهی ایران به دستور محمدرضا پهلوی برای سرکوب این شورش و انقلاب مردم استان ظفار به سلطان نشین عمان کرد .


در بخش ناگفته هایی از زوایای پنهان نبرد ظفار به بررسی شرایط روحی و روانی سربازان ایرانی پرداخته می شود و نکات جالبی هم بیان می شود خصوصا درباره سرگرم کردن سربازان ایرانی در ظفار !

 

برای سرگرمی سربازان ، گروه های های متعددی از ترانه خوانان ، رقاصان و هنرپیشه های مشهور تلویزیون و سینمای ایران به عمان اعزام می شدند نظیر پری زنگنه ، منوچهر وثوق ، میری ، عارف ، فرشته ، ناصر ، پروا به همراه ارکستر کامل و رقاصانی کاملا برهنه به اجرای آواز و نقش می پرداختند .

در ابتدای دی ماه 1354 هجری خورشیدی فائقه آتشین مشهور به گوگوش به همراه گروهی از نوازندگان به ظفار رفت و در پایگاه مانستون برای سربازان ایرانی و عمانی ترانه ایی را به زبان فارسی ، ترکی ، عربی و انگلیسی به مدت چند شب اجرا کرد .

در مورد تلفات این واقعه آمار رسمی منتشر نشد و ارتش شاهنشاهی ایران هیچگاه تلفات سربازان ایرانی را اعلام نکرد !

محمدرضا پهلوی در مصاحبه ای تعداد تلفات را حدود 50 نفر اعلام کرد و این در حالی است که تنها در مراسم آیین جاوید در سال های 1352 و 1353 و 1354 هجری شمسی به بیش از دویست نفر از خانواده های ارتشیان کشته شده نشان اعطا شد .