سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

پاسخ به تاریخ
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٦ دی ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

 

محمدرضا پهلوی پس از انتخاب بختیار به نخست وزیری ایران و در 26 دی ماه 1357 هجری خورشیدی پس از رای اعتماد مجلس شورای ملی به آخرین نخست وزیر رژیم مشروطه سلطنتی به همراه همسرش فرح دیبا فرودگاه مهرآباد را به مقصد آسوان ترک کرد و در شهر آسوان مصر با استقبال رسمی انور سادات رئیس جمهوری عربی مصر مواجه شد و پس از چندی به مراکش نزد دوست صمیمی اش ملک حسن دوم رفت و در 20 خرداد 1358 هجری شمسی به همراه همسر و یکی از پسرانش وارد مکزیکوسیتی پایتخت مکزیک شدند و البته به همراه تنها پنج نفر با روادید توریستی که فقط شش ماه اعتبار داشت ! بلافاصله پس از ورود به مکزیک به شهرکی در 50 مایلی جنوب پایتخت به نام کوئرناواکا حرکت کرد که در این شهر با کمک خبرنگاری فرانسوی به نام Chirstian Millard   کتاب پاسخ به تاریخ را منتشر کرد .


پس از مدتی با اوج گرفتن بیماری محمدرضا پهلوی و تصمیم وی به سفر به ایالات متحده آمریکا ، دولت ایالات متحده ، پذیرفتن محمدرضا پهلوی را در کشور خود منوط به دو شرط کرد :

1-     انصراف محمدرضا پهلوی و وارث اش رضا پهلوی از سلطنت ایران .

2-     خودداری از انجام هرگونه فعالیت سیاسی در ایالات متحده آمریکا .

محمدرضا پهلوی در کتاب خود ، پاسخ به تاریخ که بیشتر برای مردمان آمریکا و اروپا نوشته شده است تا  برای مردم و همزبانان خویش ، سرنگونی اش را تنها ناشی از دسایس دشمنان خارجی و ناخشنودی کمپانی های نفتی از وی و البته اتحاد سرخ ها با ارتجاع سیاه می داند و مردم ایران را مردمی جاهل و کم اطلاع و قیم خواه معرفی می کند !! او حتی اظهارات خودش را در 14 آبان ماه 1357 خورشیدی مبنی بر شنیدن صدای انقلاب ملت ایران را نفی می کند و حتی منکر انقلاب مردم می شود .

اوج پیش بینی ها و سیاست مداری های محمدرضا پهلوی آن جاست که آینده ایران را بعد از خویش تجزیه می پندارد و سلطه ی کمونیست ها علاوه بر ایرن بر کل آفریقا !