سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

پیشاهنگی در ایران
ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ دی ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

به نام خدا

تاریخ پیشاهنگی

Boy scouting History

 

تاریخچه رسمی پیشاهنگی از آن جا آغاز می شود که ژنرال بیدن پاول ، یکی از فرماندهان ارتش انگلیس ، در هنگ ترانسوال در 1884 میلادی هنگامی که پادگان تحت فرماندهی اش در کنیا مورد هجوم بوئر ها و دیگر قبائل آفریقایی قرار گرفت ، به ضعف جسمانی و نا توانی روحی سربازان انگلیسی در مقابل جنگاوران برهنه پی برد .

در جریان این حمله ، او مجبور شد به علت کمبود نفرات نظامی ، در مواردی مثل امربری ، دیده بانی و رساندن آذوقه از وجود پسر بچه های نوجوان استفاده کند . توانایی نوجوانان در نظم پذیری ، اطاعت و اجرای دقیق دستورات او را به موضوع تربیت شبه نظامی نوجوانان برای اهداف غیر نظامی علاقه مند کرد . پاول در بازگشت به انگلستان به پژوهش آماری در مدارس پرداخت . در این تحقیق میزان رو به رشد بیماری های مادر زادی ، سوتغذیه و مصرف الکل و فساد موجود درمدارس توجه وی راجلب کرد و ژنرال چاره را در ایجاد نهضتی تربیتی یافت که با روش موثر در پرورش نسل جدید بکوشد .

آموزش های اولین اردوی پیشاهنگی از روش های تعدیل شده نظامی ، اصول تربیتی زولو ها و دیگر قبایل افریقایی و شیوه های مدرن تربیت بدنی اخذ شده بود .


 

در سال 1910 میلادی این حرکت اوج گرفت و مورد حمایت پادشاه و ولیعهد انگلیس قرار گرفت . این سازمان به سرعت در اروپا مورد استقبال قرار گرفت و در امریکا نیز طرفداران زیادی پیدا کرد .

در سال 1920 میلادی اولین گردهمایی بزرگ پیشاهنگان ، جامبوری ، در اطراف لندن برگزار شد . از آن پس هر چهار سال یک بار چنین اجتماعی در یکی از کشور ها برقرار شد . آموزه های پیشاهنگی ایمان به خدا ، اطاعت از مقررات و قوانین ، داشتن خلق و خو و صفات نیک ، آمادگی فکری و جسمی و روحی برای قبول مسئولیت ، پیروی از اصول برادری و خدمت به دیگران و التزام به خودآموزی است و تعلیماتش در جهت ساختن شخصیت و پرورش استعداد ها ، آموزش فنون و صنایع دستی ، آگاهی های مربوط به تربیت بدنی ، اصول بهداشتی و کمک های اولیه ، کار گروهی ، زندگی در خارج شهر ، تماس با طبیعت و آموختن زندگی اجتماعی است .

در ایران با همکاری میرزا مهدی خان ورزنده و مستر شرک امریکایی اولین تشکیلات پیشاهنگی ئر 11 اسفند ماه 1304 هجری خورشیدی به وجود آمد که با استقبال دولت و وزارت معارف روبرو شد .

واژه پیشاهنگ توسط علی اصغر حکمت پیشنهاد شد و در 1928 میلادی در مجمع بین الملل پیشاهنگی به رسمیت شناخته شد . و در 12 تیر 1305 نخستین جشن رسمی با حضور رئیس الوزرا و وزیر معارف برگزار شد سپس به عنوان دو واحد درسی در برنامه آموزشی درالمعلمین ورزش گنجانده شد .

مجله پیشاهنگی هم در 31 خرداد 1306 با مدیریت احمد آرام منتشر شد .

در اردیبهشت 1314 پیشاهنگی دختران به ریاست عالیه شمس پهلوی و به دنبال تاسیس کانون بانوان تاسیس شد .

کارکرد های اصلی پیشاهنگی در ایران در چهار محور خلاصه می شود :

1-                             تکمیل فرآیند اجتماعی کردن نوجوانان و جبران ضعف آموزشی رسمی .

2-                             تاسیس نیروهای لازم برای نمایش های عظیم مردمی و گردهمایی های ملی .

3-                             حرکت به سوی نظامی کردن فرهنگ و ایجاد انضباط نظامی در مدارس .

4-                             حذف دین به عنوان مهم ترین عامل آموزش های اخلاقی .