سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

اسماعیلیان در جهان امروز
ساعت ۸:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳۸٧   کلمات کلیدی: تاریخ

 

چندی پیش در مورد اسماعیلیان و فرق مختلفی که در واقع زیر شاخه های این فرقه از شیعیان هفت امامی دارند نوشتم . در منبعی در مورد عقاید اسماعیلیه مطالب جالب یافتم که در ادامه تقدیم میشود :

عقاید اسماعیلیه ریشه در عقاید غلات شیعه دارد ، خصوصا فرقه خطابیه که دو مورد اصلی آن عبارت است از :

بالا بردن شان امام تا حد خدا .

و اینکه چون پیروان این فرقه ، امام را شناخته اند پس به حقیقت رسیده اند و دیگر نیازی به عبادت و اعمال ظاهری ندارند ، چون عبادت برای شناخت خدا و نزدیک شدن به اوست .


 

بنابر عقیده اسماعیلیه ظاهر هر آیه ی قرآن مجید یا هر عقیده دینی یا هر عمل شرعی واقعیتی باطنی دارد که به آن حقیقت می گویند و قبل از ظهرو حضرت قائم ، امام آخر الزمان کسی را به این حقایق دسترسی نیست الا گروهی از خواص و سایر مردم عوام اند که جز با دنیای ظاهری با چیز دیگری آشنایی ندارند .

 

در فروع دین ، اسماعیلیه شباهت بسیاری به فقه اهل تسنن دارند و البته در سال 1910 میلادی آقاخان سوم رهبر وقت فرقه تغییراتی اساسی در فروع دین پدید آورد و آداب طهارت و نماز و روزه و حج را یا به طور کلی ملغی نمود و یا ساده تر کرد .

و همچنین با استدلال اینکه امام آقاخانی زنده و حاضر است لازم نیست برای امامان درگذشته خود یادبود برپا کنند و حتی از عزاداری برای سید الشهدا امام حسین علیه السلام هم منع نمود .

و جالب تر اینکه در دیداری که در 1951 میلادی از ایران داشت از اینکه زنان اسماعیلی در کشور حجاب را کنار گذاشته اند اظهار خرسندی نمود .

 

اسماعیلیان پس از شیعیان اثنی عشری بزرگترین فرقه شیعی از لحاظ جمعیت هستند و بر حسب تمسک به شریعت به سه دسته تقسیم می شوند :

1-    به شریعیت ملزمند. مستعلوی ها و طیبی ها و داوودی ها .

2-    گاه به شریعت عمل می کنند و اوقاتی آن را مهمل می انگارند . نزاریه و همچنین آقاخانیه .

3-     از اساس شریعت را قبول ندارند و قائل به نسخ شرایع هستند . دروزیان .

 

داودی ها که معمولا در شبه جزیره هندوستان ساکن هستند به حج و زیارت نجف و کربلا اهتمام دارند و در دهه اول محرم مجالس عزاداری مفصلی اقامه می کنند و معمولا تا 40 روز بعد از عاشورا عقد و عروسی نمی گیرند .

اینان علاوه بر شرب خمر ، کشیدن سیگار را نیز حرام می دانند .

نمازشان شبیه نماز شیعیان دوازده امامی است ولی به اقامه نماز جمعه و عیدین  باور ندارند .

اسماعیلیان  قاسم شاهی در ایران به آقاخانی ، در افغانستان به علی الهی ، در آسیای میانه به ولایی ، در هند و پاکستان به خوجه و نصیری معروفند و امام خود را با القاب امام ، حاضر امام ، امام زمان ، خداوند ، مولانا یا شاه پیر می خوانند .

دروزیان مانند سایر گروه های اسماعیلیه فرقه ای بسته اند و کسی را به مذهب خود دعوت نمی کنند و رشد جمعیتشان جز از طریق توالد صورت نمی گیرد و پیروان این فرقه بیشتر در سوریه ، لبنان و فلسطین اشغالی سکونت دارند .

دروزی ها بین خود به دو دسته ی عقال و جهال تقسیم می شوند و عقال کسانی هستند که اصول عقاید دروزی را آموخته اند و جهال مردم عادی اند .

دروزیان ایام خاصی از سال را روزه می گیرند که مهم ترین آن روز اول ذی الحجة است و روز عید قربان هم بزرگترین عیدشان است .