سکوت سنگین

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

حائر
ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ دی ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: مذهبی

 

حائر نام بارگاه سید الشهداء است .

حائر در لغت عرب به آب سرگردان که در پی باران های شدید در زمین گودی متراکم گشته  و چون راهی برای خروج و جاری شدن ندارد ، گرداگرد خود متحیر و سرگردان می ماند و به زمین گود که ظرف چنین آبی است زمین حائر می گویند .

همچنین به چیزی که دور تا دور خانه را فراگیر است نیز می گویند .

متوکل خلیفه عباسی برای تخریب قبر امام حسین علیه السلام دستور داد آن منطقه را آب بستند . آب که به محل مرقد مطهر امام شهید رسید از پیش روی باز می ماند و چون دژی استوار گرد قبر متوقف می گردید و محوطه مرقد شریف خشک می ماند ، چون محل تجمع آب را حائر گویند محدوده قبر حائر نام گرفت .

پیش از این نیز امام محمدبن علی الباقر و امام جعفربن محمد  الصادق علیهم السلام از تعبیر حائر برای مشهد و مدفن امام حسین استفاده کرده بودند .

حائر که اکنون بارگاه سیدالشهدا است سرزمینی است از دهکده های کهن بابلیان و در گذشته کربلا میان حیره پایتخت کلدانیان و لخمیان و شهر عین التمر قرار داشت و قبیله های عربی بنی تمیم و بنی اسد در آن می زیستند .

در دوران کهن آتشکده و معابدی در آن قرار داشت که مراسم دینی آتش پرستان در آن برگزار می گردید .

در فتح عراق به دست مسلمانان در دوران خلیفه دوم عمر بن خطاب به سال 14 هجری آن نقطه به عنوان مرکز سپاه انتخاب شد ولی به دلیل بدی آب و هوا آن جا را ترک کردند و به کوفه رفتند .

نام های دیگر این سرزمین عبارتند از حیر ، غاضریه ، نینوا ، نواویس و کربله .