تکبر

در میان مدعیان تصوف و تهذیب باطن هم کسانی پیدا می شوند که به مردم، علما و فقها طعنه می زنند و غیرِ خودشان و مریدانشان را اهل هلاک می دانند و چون دستشان از علوم، خالی است، دانش را سدّ راه می دانند. در میان اهل فقه و حدیث و طلاب هم گاهی کسانی یافت می شوند که به مردم کبر می فروشند و خود را مستحق هرگونه اکرام و احترام می دانند و می خواهند هرچه که می گویند، مردم چون و چرا نکنند و فقط خود را اهل علم و نجات می دانند و علوم دیگر را نسنجیده نفی می کنند، با آن که علم و دیانت از چنین رفتاری منع می کند و شریعت اسلام، حرمت مسلمان را واجب میداند.

در علمای سایر علوم هم مثل طب، ریاضی،‌طبیعی، تکبر فروشی یافت می ود و دانشمندان این علوم، سایر علوم را بی ارزش دانند و به اهل آن به دید تحقیر نگاه کنند، گمان کنند علم همان است که پیش اوست، از این رو هم در ظاهر، هم در قلب به مردم کبرفروشی می کنند.

 

نقل از کتاب برکرانه شرح چهل حدیث امام خمینی، به قلم جواد محدثی

/ 4 نظر / 4 بازدید
سپهر

سلام[گل] احسنت... حرف دلم و زدید.

نبادل لینک با سایت پیج رنک 4 ( رایگان )

سلام پیج رنک سایت من 4 هست ( diamond231.blogfa.com ) اگه مایل به تبادل لینک هستی من رو با آدرس اینترنتی ( www.iran3ell.net ) و با عنوان ( خرید شارژ ایرانسل ) لینک کن و بعد پیغام بده تا تو سایتم لینکتو بذارم اینجوری یه تبادل لینک سه طرفه و مفید داریم که تو رتبه همه تاثیر میذاره ممنون ( منتظر پاسخ شما هستم )

m.rad

بسیار عالی...موافقم[گل]