هنرنمایی سربازان ارتش ایران

در بخش ناگفته هایی از زوایای پنهان نبرد ظفار به بررسی شرایط روحی و روانی سربازان ایرانی پرداخته می شود و نکات جالبی هم بیان می شود خصوصا درباره سرگرم کردن سربازان ایرانی در ظفار !

 

برای سرگرمی سربازان ، گروه های های متعددی از ترانه خوانان ، رقاصان و هنرپیشه های مشهور تلویزیون و سینمای ایران به عمان اعزام می شدند نظیر پری زنگنه ، منوچهر وثوق ، میری ، عارف ، فرشته ، ناصر ، پروا به همراه ارکستر کامل و رقاصانی کاملا برهنه به اجرای آواز و نقش می پرداختند .

در ابتدای دی ماه 1354 هجری خورشیدی فائقه آتشین مشهور به گوگوش به همراه گروهی از نوازندگان به ظفار رفت و در پایگاه مانستون برای سربازان ایرانی و عمانی ترانه ایی را به زبان فارسی ، ترکی ، عربی و انگلیسی به مدت چند شب اجرا کرد .

در مورد تلفات این واقعه آمار رسمی منتشر نشد و ارتش شاهنشاهی ایران هیچگاه تلفات سربازان ایرانی را اعلام نکرد !

محمدرضا پهلوی در مصاحبه ای تعداد تلفات را حدود 50 نفر اعلام کرد و این در حالی است که تنها در مراسم آیین جاوید در سال های 1352 و 1353 و 1354 هجری شمسی به بیش از دویست نفر از خانواده های ارتشیان کشته شده نشان اعطا شد .

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
بانو عطا

Salam be meysam,mamnun ke be ma sar zadi, be zudi baz , sare forsat be Shoma sar khaham zad,bebakhsh agar dir Javab dadam,gereftariha vaght baghi nemigzaran [لبخند]movafagh bashi