بحرین فارسی

 

 

در چهارده دی ماه 1347 محمدرضا پهلوی در یک کنفرانس مطبوعاتی در دهلی نو یکباره و بدون زمینه قبلی تصمیم خود را مبنی بر چشم پوشی از بحرین را اعلام داشت و گفت :

اگر اهالی بحرین نمی خواهند به کشور من ملحق شوند ایران ادعاهایش را پس می گیرد و خواسته اهالی بحرین را اگر از نظر بین المللی مورد قبول قرار گیرد می پذیرد . در عین حال برای حفظ ظاهر و تظاهر ناسیونالیستی اعلام کرد که اگر انگلیس ها خود سرانه به بحرین استقلال بدهند ایران زیر بار نخواهد رفت و اگر بحرین به عضویت سازمان ملل درآید ایران این سازمان بین المللی را ترک خواهد کرد .

سناریوی انگلیسی به این صورت طراحی شد که دولت ایران در هجدهم اردیبهشت سال 1348 خورشیدی از دبیرکل سازمان ملل تقاضای میانجیگری در مساله بحرین را کند و اعلام نماید هر نظری را که دبیرکل ابراز کند خواهد پذیرفت مشروط بر اینکه به تصویب شورای امنیت برسد . دبیرکل نیز یکی از معاونین خود را به بحرین فرستاد و بدون آن که طبق روال مرسوم اقدام به رفراندم کند ، گزارشی تسلیم کرد که در بیست و یکم اردیبهشت سال 1349 هجری خورشیدی به تصویب شورای امنیت رسید . این گزارش مبنی بر این بود که اکثریت قاطع اهالی بحرین خواستار شناسایی هویت شان به عنوان یک کشور مستقل و دارای حق حاکمیت می باشند .

مجلسین ایران بدون توجه به دعاوی چند قرنی ایران نسبت به بحرین و با استناد به یک نظرخواهی نمونه و قلابی ، قطعنامه مزبور را بی درنگ به تصویب رساند و وقتی استقلال بحرین در بیست و سوم امرداد ماه 1350 خورشیدی اعلام شد دولت شاهنشاهی ایران نخستین کشوری بود که یک ساعت پس از اعلام استقلال ، آن کشور را به رسمیت شناخت .

 

نقل از کتاب مروری بر سیاست خارجی ایران دوران پهلوی نوشته ی دکتر منوچهر محمدی .

/ 18 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دختر مهربون

آقا شما چرا از یه دوره خاص توضیح نمی دید ما بفهمیم کجای دنیا وایستادیم [عینک]

ثمر سعیدی

خیلی جالب بود. کار همیشه کار انگلیسی هاست!

دختر مهربون

فکر کن همش تعلل ! به نظرت دلیلش این نیست که حضرات قاعده بازی رو بلد نیستند[نیشخند]

محمد رضا

سلام دیگه به ما سر نمیزنی ؟ بیزحمت به وبلاگ سوم من سر بزن و لینکش کن و در نظر سنجی شرکت کن http://presidential-election.persianblog.ir ممنونت میشوم موفق باشی [گل]

سیب وتسبیح

سلام..[گل]

امید

اگر قدر ثانیه های بدون بازگشت را می دانستند و از قله های با شکوه موفقیت چیزی شنیده بودند، هیچ گاه... برای در چاله مانده، چاه را توصیف نمی کردند!!! به روزم و منتظر.

ندای انقلاب

ایهالناس مسلمان کشی‌یکی‌از سرگرمیهای جدید برای کشورها و دولتهای مسلمان و غیره مسلمان شده. جالب اینجاست که دوستان عزیز آقای احمدی خره،چین و شوروی، قبل از شمارش آرای انتخابات به ایشون تبریک گفتند. کشور چین و شوروی یک ساعت بعد از انتخابات به آنترینژاد تبریک گفتند تو نگو اینها با هم یه قرارهایی دارند و آنهم سرگرمی هست که هر ستاشون دوست دارند و آن هم، مسلمان کشی‌. در ارومجی چین و در چچنیا شوروی و در ایران عزیز دولتها همه مشغول مسلمان کشی‌هستند.احمدی‌نژاد ممکن که خایهٔ امریکا و انگلیس را نمیمالد ولی‌ خوب خایهٔ چین و شوروی را ما چ می‌کند. هی‌نماز جمعه داد میزنم مرگ بر یهودی و صهیونیست تو نگو پولدارترین ادمهایی که شوروی را اداره میکنند یهودی هستند. هر هفته میرم نماز جمعه داد میزنم مرگ بر امریکا و مرگ بر انگلیس تو نگو مسلمان کشهای اصلی‌، چین، شوروی و همین رئیس جمهور قلابی خودمون آقای احمقی خره جنایتکار هستند. «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»