عرب کهن

 

 

در دوره جاهلیت گروهی از مردم عرب همین که از مناسک حج خود فارغ می شدند ، شب سیزدهم ذی الحجه در محصب گردهم می آمدند و هر یک از قبائل عرب در دهانه دره می ایستادند و سخنگوی ایشان بر می خواست و شروع به مفاخر می کرد که :

فلان کس از ماست و فلان جنگ را ما انجام دادیم .

و هیچ یک از افتخار های قبیله خود را رها نمی کرد مگر این که آن را یاد کند و آنگاه شاعر قبیله برمی خواست و آن چه درباره ایشان سروده بود ، می خواند .

در این هنگام سخنگوی قبیله رقیب برخواسته ، تمامی زشتی ها و کردار های ناپسند آن قبیله را بر می شمرد و اشعاری در نکوهش ایشان می سرود ، سپس افتخارات قبیله خود را بازگو می کرد .

 

موسیقی علمی نیست که بتوان با مطالعه حتی زیر نظر استادی که در افراد درکی حساس را نسبت به موسیقی بر می انگیزد و با شنیدن آثار موسیقیدان بزرگ نیز ، آموخت .

زیرا موسیقی افزون بر استعداد ذاتی که آمادگی برای موسیقی است ، به توانایی درک تند موسیقی و درک کامل از ریزه کاری های پیچیده و تناسب هایی در جابجایی های مختلف پرده ها که مایه ها و ضرب های گوناگون دارند ، نیاز دارد .

/ 8 نظر / 4 بازدید
دیوانه ای از قفس پرید

این نقدها و مدح ها در همه اعصار وجود داشته یک نگاهی با شاهنامه و کرکری های اون بنداز ! و الان هم دم دکه روزنامه فروشی برو و دو تا روزنامه مربوط به جناح های مخالف ( البته اگر پیدا کردی ) بخر یا اینکه به حرفهای رئیس جمهور محترم خودمون گوش بده . یعنی می خوای بگی همه اینا جاهل هستند ؟ [قهقهه][شوخی]

محمد

سلام ..جالب بود ...به روزم ...[گل]

لیلی

سلام این قضیه افتخار به مال و جاه و .. فقط مخصوص عرب کهن دیروز نیست امروز نیز کم از دیروز نیست

بیژن

درودبرگرامی همدل. درنخست از اینکه نمیتوانم زیاد به تارنگارت بیایم و نوشتارهایت را بخوانم پوزش میخواهم. باور کن اینقدر درگیری های کاری من زیاد است که زمان کمی را برای بازدید از تارنگارهای گرامی همدلانم دارم. نونوشتارت را خواندم. من درباره عرب پیش از اسلام بسیار چیزها خوانده ام. درآخر هم میخواستم بدانی که تارنگارم را به روز کردم. اگر دوست داشتی به تارنگارم بیا. شادوپیروزباشی. بدرود.

ملیحه خلقی

رسم و سنت با پیشرفت تکنولوژی و جهانی شدن روز به روز کمرنگ تر می گردد و این خود معزلی بین دونسل ایجاد می کند [ناراحت]

لیلا ادیب فر

دلی بی قرار و سری بی سرانجام .... ز هستی ِ عالم، همین دارم و بس ![گل] سلام، زیباست رقص قلم در میان انگشتانت، آن لحظه ای که خالصانه، به اندرون من خسته دل، سری می زنیدو، دوستی را بر روی بوم نقاشی می کنی و مرا در میان دریچه ای از قدرشناسی، قاب می کنی...[گل] ممنون که سرزدید، باامید به تکرار اینهمه سبزی حضور[گل]