معمای هویدا

در کتاب قصه هویدا نوشته ی ابراهیم ذوالفقاری در مورد شخصیت پیچیده امیرعباس هویدا رکورد دار نخست وزیری در تاریخ ایران مباحث جالبی گردآوری شده است . از مزایای این کتاب جدا کردن برخی از جنبه های مختلف زندگی معما گونه هویداست . مثلا در مورد تبارشناسی خانوادگی هویدا ، دوران تحصیل ، رابطه با حسنعلی منصور ، کانون مترقی ، بهائیت ، فراماسونری ، دول امریکا و اسرائیل ، زندگی خصوصی ، ازدواج و خصلت های شخصی وی بخش های متفاوتی آورده شده است .

یکی از خصایل خاص امیر عباس هویدا نخست وزیر پهلوی ، عوام فریبی وی بوده است . وقتی اعتراضات در برابر انتخاب شخصی بهائی به ریاست دولت کشوری اسلامی بالا گرفت سازمان امنیت و اطلاعات کشور ، ساواک به نخست وزیر راهکارهایی برای کاهیدن به این اعتراضات پیشنهاد کرد . از جمله اینکه رییس دولت در اقدامی آب و برق مساجد را مجانی اعلام کرد و همچنین هویدا به زیارت اماکن مقدس در شهرهای مشهد و قم رفت ! و همانند شاه و ملکه پهلوی خود را شخصی بسیار مومن و معتقد به باور های دینی و مذهبی معرفی میکرد .

از سوی دیگر هویدا با در اختیار داشت چندین اتومبیل آخرین مدل و تشریفاتی در مقر نخست وزیری ، برخی از مواقع شخصا بر پشت رل پیکانی می نشست و در شهر گردش می کرد که البته در همان زمان هم این امر مورد تمسخر و ریشخند مردم واقع می شد .

 

یکی دیگر از خصایل نخست وزیر پیشین ایران و رییس دولتی که سیزده سال بر مسند قدرت نشت ، دلقک بازی و مسخره بازی های وی بود خصوصا در برخورد با خبرنگاران و در برابر سوالات جدی آنان . مثلا در یک مورد در برخورد با سوال خبرنگاری در مورد رفتن او از دولت این گونه پاسخ داد :

بله من قرار است بروم ولی به آلمان و فرانسه برای مذاکره ، نه اینکه استعفا بدهم !

 

هویدا شخصیتی پیچیده بود و اینکه چگونه شخصی چون او که هیچ گونه صلاحیتی برای نشستن بر کرسی ریاست دولت ایران نداشت برای مدتی طولانی عهده دار این مسند شد جای سوال است هرچند با تکرار شدن تاریخ پاسخ این سوال کم کم روشن خواهد شد !

 

تاریخ تکرار خواهد شد ؟!

/ 1 نظر / 4 بازدید
سوماپا

و البته ایشون تنها کسی بودن که سال ها قیمت خودکار بیک ثابت نگه داشتن. روحشون شاد.