خروج از انسانیت

 

 

...باید توجه داشته باشید که اینها که آمدند و مطلبى را گفتند مُچِشان را بگیرید که این آقایى که تو مى‏گویى فلان است، دلیلت چه است؟ ببینید چه خواهد گفت.

آن کسى که مثلا در ارتش است، فرمانده ارتش است اگر گفتند فلان کار را کرده مُچش را بگیرید که دلیل شما بر این مطلب چه است؟

آن که در رأس دادگاه­ها هست اگر به او اشکال کردند مچشان را بگیرید بگویید دلیلت بر این مطلب چه است؟

آن وقت خواهید فهمید که دلیلى در کار نیست.

فقط این است که تبلیغات است،

که مى‏خواهند شخصیت­ها را بشکنند، و مى‏خواهند نتیجه از آن بگیرند.

و مع الأسف ملت ما توجه به این مسئله، بسیاریشان کم دارند.

به این تبلیغات سوئى که نسبت به بعضى از این روحانیون که مشغول خدمت به این ملت هستند، نسبت به اینها مى‏کنند باور مى‏کنند. اشخاصى را که من بیش از بیست سال است مى‏شناسم و مى‏دانم چه اشخاصى هستند لکه‏دار مى‏کنند. اینها از عیوبى است که در کشور ما هست.

... همه اینها الآن خدمتگزار هستند، البته در هر قشرى و جمعیتى پیدا مى‏شوند بعض اشخاص غیر صالح. نباید ما اگر در یک جمعیتى یک آدم غیر صالح پیدا شد تمام آن گروه­ها را بکوبیم.

 نباید ما بدون دلیل و بدون شاهد یک مطلبى را قبول بکنیم.

بعضى از فلاسفه مى‏گویند که کسى که بى‏دلیل یک مطلبى را قبول بکند از فطرت انسانى خارج شده است.

و صحیح است. انسان نمى‏تواند به حسب فطرتش یک مطلبى را که مى‏شنود همین طورى خودبخود قبول کند. اشخاصى که مى‏خواهند الآن شخصیت­هایى که در این مملکت مشغول خدمت و در رأس کار هستند از نظر مردم بیندازند، اینها نظرشان به این است که این کشور را تهى کنند از شخصیات و از اشخاص مؤثر، و آن کنند که سابق بود. ملت ما باید هوشیار باشد و هیچ مطلبى را بى‏دلیل قبول نکند. همین که یک کسى گفت فلان چه جور است، باید بگویند به چه دلیل مى‏گویى؟ دلیلش را از او بپرسند. اگر بى‏دلیل یک مطلبى را قبول بکنند از فطرت انسانى خارج‏اند. انسان باید هر مطلبى را که مى‏شنود دلیل براى آن اقامه بشود. ما خدا را با دلیل‏ قبول کردیم، بى دلیل قبول نکردیم. و ما انبیا را با دلیل قبول کردیم، بى دلیل قبول نمى‏کنیم. ما کسانى که خیانتکارند با شواهد آنها را خائن مى‏دانیم. ... این مسائل مصیبت بار است و اشخاص توجه ندارند. و غالباً هم آن اشخاصى که این حرفها را مى‏زنند غرضمندند یا گول خورده‏اند ...

حضرت آیت الله خمینی ، بنیانگذار جمهوری اسلامی

گزیده ای از صفحه­ی539 جلد سیزدهم  صحیفه نور

/ 2 نظر / 24 بازدید
payar

salam mashala matalebet alie faghat bazdidet kame bia to sitam tabligh bede sitam ba 6000 ta bazdid dar rooz ast terkoonnde bia tabligh bede ok she www.bia2in.com

زیتون

سلام سپاسگزارم [گل]متاسفانه به هیچ کدام دسترسی ندارم وحتی ایمیل نیزدچارمشکل شده باید جدیدبسازم[شرمنده][متفکر][خداحافظ]