دلالی

 

ایرانیان به سودجویی نامشروع و درآمد ناشی از غیرکار علاقه ی وافری دارند. این خصیصه را شاردن که در زمان صفویه به ایران آمده است به توصیف کشیده که چگونه ایرانیان دلالی را به همه چیز ترجیح می دهند.

دلالی نیز با حق و حساب یعنی رشوه رابطه ی ناگسستنی دارد.

این خصیصه هر چند مکروه و نامبارک باشد و هرچند تابع عوامل مختلف اجتماعی باشد، لیکن یک نکته را درباره آن نمی توان نادیده گرفت و آن اینکه این ویژگیِ فرهنگی جزء پاره های تن فرهنگ ایران شده است.

مصلحین ایران همیشه در مقابل آن به زانو درآمده اند، چون فساد به معنیِ واقعی کلمه در رگ و ریشه های فرهنگ اجتماعی ریشه دواده است.

...

رشوه از نظر بُعد فرهنگی و شکل اجتماعی سطوح بسیار متنوعی از رفتار بشر را در بر می گیرد.

هم شکل های متنوع و مختلف مادی دارد و هم شکل های متنوع و مختلف غیرمادی.

...

به طور معمول دست و بازوان قدرت، یعنی عاملین حکومت استبداد (یعنی اجبارِ مطلقِ بی ضابطه) در تاریخِ ایران، همیشه این امکان را داشته اند که از قدرت سوءاستفاده کنند و کرده اند. رشوه نیز یکی از ابعاد کار آنان بوده، هم می داده اند و هم می گرفته اند.

 

نقل از کتاب جامعه شناسی نخبه کشی نوشته ی علی رضاقلی

 

/ 7 نظر / 4 بازدید
خريد شارژ

سلام خريد شارژ ايرانسل خريد شارژ همراه اول خريد شارژ رايتل و تاليا با روش هاي جديد و سريع به سايت ما سر بزنيد و با خريد شارژ در قرعه کشي روزانه شارژ شرکت کنيد *789*780# www.usharj.com

سی سیب

سلام دوست عزیز،آقای شاردن نظر بسیار اشتباهی داده، او چند نفر را مثل خودش دیده وبه همه ایرانی ها تعمیم داده.چند نفر که نماینده همه ایرانی ها نیستند.ایانی ها پک سرشت وجویای حق وعدالت هستندواین خصلت عموم ایرانی است.استثناء در همه جا وجود دارد.موفق باشید.

ياسمن

سلام يه سايتي اومده که ميتوني بدون اينکه پولي خرج کني، ازش درآمد کسب کني اگه خواستي روي لينک کليک کن http://paidtologin.blogsky.com/

جوک روز

جوک کده دات اي ار ! مرجع جوک و پيامک روز ايرانيان! ثبت نام کنيد جايزه بگيريد!

نمايشگاه هاست hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran با تشکر[گل]

شقایق

متاسفانه در طول تاریخ همین بودیم

حورا

واقعا هم همین طور است...