یزدی و انقلاب و نهضت آزادی ایران

بخشی از مصاحبه مفصل آقای ابراهیم یزدی از رهبران انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 و دبیر کل فعلی نهضت آزادی که در سایت آفتاب به چاپ رسیده است :

 

درباره جنایات رژیم شاه و ساواک تحت فرمان او، کتاب‌ها نوشته شده است اما آنچه راکه خود شاهد و در جریان آن بوده‌ام به طور مختصر شرح می‌دهم و قضاوت را به عهده ملتایران و تاریخ واگذار می‌کنم.

 

در دوران شاه جنایات زیادی صورت گرفته بود. من یکنمونه از آن را برای شما شرح می‌دهم. در تمام کشورها مواردی پیش می‌آید که پلیسبرای متفرق ساختن مردم و جلوگیری از حوادث ناخواسته، مجبور می‌شود از اسلحه استفادهکند. اما قاعده این است که ابتدا از تیراندازی هوایی برای ترساندن مردم استفادهمی‌شود و در مرحله دوم و در صورت لزوم، از

 

تیراندازی به پاها برای زخمی کردن نهکشتن، به منظور دستگیری تظاهر کنندگان استفاده می‌شود. اما تیراندازی به قصد کشتنتظاهر کنندگان، خصوصا وقتی مردم در حال فرار باشند یک جنایت محسوب می‌شود.

 

درماه‌های پر التهاب سال 1357، کمتر روزی بود که میان مردم و نیروهای مسلح درگیریصورت نگیرد و عده‌ای کشته نشوند. در آن زمان از یک طرف در ارتباط دایم باسازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، نظیر عفو بین‌الملل (در لندن)، جامعه بین‌المللیحقوق بشر (نیویورک)، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد (نیویورک) و جامعه حقوقداناندموکرات (فرانسه) بودم و از طرف دیگر با فعالان سیاسی از گروه‌های مختلف در تهران وشهرستان‌ها نیز در ارتباط کم و بیش منظم بودم. با کمک جمعی از اعضا و علاقمنداننهضت آزادی دفتری در هوستون دایر کرده بودیم و دو خط تلفن با پیغام‌گیری‌هایی که باصدا فعال و خاموش می‌شدند، نصب کرده بودیم و شماره آنها در اختیار دوستان ایرانقرار داده شده بود. از سراسر ایران در طول 24 ساعت به این شماره‌ها زنگ زده می‌شد واخبار و اعلامیه‌ها قرائت می‌شد. کارمندان دفتر آنها را از روی نوار پیدا می‌کردندو سپس مطالب بر اساس محتوا تکثیر و مورد استفاده قرار می‌گرفت و آنچه مربوط به نقضمستمر حقوق بشر بود، برای سازمان‌های حقوق بشر ارسال می‌شد. علاوه بر این، مننماینده «جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر» (تهران) بودم و مسئولان جمعیتکلیه اطلاعات و اسناد مربوط به نقض حقوق بشر را برای من می‌فرستادند، من آنها راترجمه و برای سازمان‌های حقوق بشر ارسال می‌کردم.

 

هنگامی که درگیری‌های خیابانیاوج گرفت و شمار کشته شدگان نیز روز به روز بیشتر می‌شد. سازمان‌های بین‌المللیحقوق بشر از من خواستند که از جسد کشته‌شدگان تظاهرات خیابانی و محل اصابت گلوله‌هاعکس‌های رنگی گرفته و در اختیارشان قرار دهم. تنها در یک مورد بیش از 200 قطعه عکساز این نوع برای من فرستاده شد. تعداد قابل توجهی از این عکس‌ها، از قربانیان کشتار 17 شهریور در میدان ژاله بود که به دستور فرماندار نظامی وقت کشته شده بودند. عکس‌های ارسالی و محل اصابت گلوله‌ها حاکی از آن بود که:

 

1ـ کشته شدگان از پشتمورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند. یعنی در حال فرار از صحنه.

 

2ـ محل اصابتگلوله‌ها عموما و اکثرا از ناحیه کمر به بالا، در سینه، سر و گردن بود، یعنیتیراندازی به سوی مردم با قصد کشتن تظاهر کنندگان بوده است.

 

 فرمان تیراندازی به قصدکشتن یاShoot to Kill Order ، قبلا هم در خرداد 1342 که نصیری فرماندار نظامیتهران و حومه بود، صادر شده بود و طی آن 1000 تا 5000 نفر (برحسب گزارش‌های منتشرشده) به قتل رسیده بودند و این دومین بار بود که در رژیم شاه چنین جنایتی صورتمی‌گرفت.

 

به دنبال تظاهرات مردمی در 16 شهریور که طی آن صدها هزار نفر شرکتکردند به دستور دولت شریف امامی حکومت نظامی در تهران و 11 شهر ایران (قم، تبریز،اصفهان، مشهد، شیراز، جهرم، کازرون، قزوین، کرج، اهواز و آبادان) برقرار شد. در روز 17 شهریور که روز جمعه بود، مردم که از اعلام حکومت نظامی بی‌خبر بودند، درخیابان‌ها به تظاهرات پرداختند. در میدان ژاله قریب به بیست هزار نفر اجتماع کردند. نظامیان در واکنش به این تجمع به سوی مردم تیراندازی کردند.

 

این کشتارمنحصر به تهران نبود. در بسیاری از شهرها از جمله کرمان، قزوین، تبریز، اصفهان بههمین صورت عمل شده بود. هنگامی که در اصفهان حکومت نظامی اعلام و سرلشکر رضا ناجیفرماندار نظامی شد، در این شهر و نجف آباد کشتار مشابهی صورت گرفت. آقای سید احمدصدر سید جوادی، که به اتفاق هیئتی از طرف جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر بهنجف آباد رفته بود وضعیت وحشتناک شهر را در مصاحبه با روزنامه شرق (مورخ بهمن ماه 1383) به طور مفصل توصیف کرده‌اند.

 

نتیجه این رفتار آن بود که مردم جز باانتقام و خشونت و قهر انقلابی به هیچ چیزی قانع و راضی نمی‌شدند.

 

 

 

/ 6 نظر / 4 بازدید
سايه

هر کسی اعتقادات خودشو داره اما من در این مورد پست شما هیچ نظری ندارم اونایی که بودند و خوب بودن رفتند باقی ......... همین

سيد

سلام ديگه توفيق نداشتيم شما رو ببينيم شاد باشيد

ايمان

سلام عزيز چه طوری شما گلم خوبی چه وب باحالی داری اينو می دونستی

نسيم

آي باز کن پنجره باز آمده ام من پس از رفتن ها رفتن ها با چه شور و چه شتاب در دلم شوق تو اکنون به نياز آمده ام من به روزم و خوشحال ميشم به وبلاگم سر بزنی