چگونگی پیدایش ترانه فیلم رضا موتوری


سال 1349-50
شکل گیری مثلث اعتراضی موسیقی پاپ

تولد و اجرای اولین ترانه ی بدون قافیه ی معاصر

ثبت اولین ترانه از فرهاد مهراد بر روی صفحه ی 45 دور

اسفندیار منفرد زاده به تازه گی پیشنهاد آهنگسازی برای آخرین فیلم مسعود کیمیایی به نام رضا موتوری را دریافت کرده است وبرای ترانه سرایی این فیلم شهیار قنبری را انتخاب کرده و با او به توافق رسیده است ولی به دنبال صدایی بم و خشک و غمگین برای اجرای ترانه می گردد .
بعد از مدتها جستجو در شهر و گروه ها و افراد فعال در موسیقی ، بالاخره در یکی از کاقه های شهر جوانی 27 ساله را انتخاب می کند که به فرهاد بلک کتز معروف بود ، او همان جوانی بود که در کافه ی کوچینی آهنگ هی روز خارجی و الویس پریسلی را می خواند .
بعد از انتخاب فرهاد مهراد به عنوان خواننده به دلیل نبود وقت اسفندیار منفرد زاده به همراه شهیار قنبری شبی تا صبح را در بالاخانه ی شرکت سینمایی پیام بیدار میمانند و آهنگ را خلق میکنند . صبح مسعود کیمیایی و علی عباسی تهیه کننده کار را میشنوند و خوششان می آید و آهنگ و ترانه برای فیلم انتخاب می شود . بعد از اکران فیلم و پخش صفحه های ترانه فیلم با عکس روی جلد اسفندیار و فرهاد ،آهنگ و صدای فرهاد بسیار معروف میشوند و همین باعث همکاری هر چه بیشتر اسفندیار منفرد زاده با فرهاد و خلق آثار ماندگاری مثل جمعه - کودکانه - هته خاکستری با شهیار - شبانه ی 1و2 با شاملو - وحدت با سیاوش کسرایی می گردد .

یاد هنرمند فقید فرهاد مهراد گرامی باد .

/ 5 نظر / 5 بازدید
رضا

سلام.نه آقا میثم.اشتباه نکن.من نگفتم گلسرخی تروریست بوده.من گفتم حرکتش نا درست بوده.اگه سو تفاهم شد ببخشید.ممنون که سر زدی[گل]