نقش پیامبر در زندگی مومنان

نقشی که پیامبر در زندگی مومنان بازی می‌کند از پیامبرشناسی آنان و از انتظاری که از پیامبر دارند تاثیر می‌پذیرد.

پیامبران فقط پیامبر نیستند و با پیامبر شدن هویت انسانی آنان از میان نمی‌رود... برخوردار شدن پیامبران از هدایت الهی از طریق وحی مستلزم تعطیل شدن عقل و تجربه‌ی بشری نمی شود.

مومنان به حکم اینکه انسان و عاقلند، موظفند در تصمیم‌گیری‌های خود از عقل و تجربه‌ی بشری استفاده کنند.

...پیامبران معصوم‌اند، اما عصمت پیامبران را نباید به گونه‌ای معنا کرد که الگو بودن‌شان را تحت‌الشعاع قرار دهد. بر اساس قرائت رایج از عصمت،‌ این ویژگی موجب می‌شود که معصومان به موجوداتی تبدیل شوند که عقل و تجربه و عواطف و احساسات انسانی آنان هیچ نقشی در تصمیمات و رفتارها و گفتارهایشان ندارد. چنین موجوداتی فرا انسانند و در هیچ موردی نمی‌توانند الگوی بشر عادی باشند.

 

اخلاق دین شناسی نوشته ی ابوالقاسم فنایی – پژوهشی در مبانی معرفتی و اخلاقی فقه

/ 2 نظر / 4 بازدید
ملت بلاگ

سرويس وبلاگدهي ملت بلاگ براي ساخت وبلاگ رايگان فارسي براي حمايت از زبان شيرين پارسي در پهناي اينترنت پا به عرصه نهاد و اميد بتوان گامي هر چند کوچک براي اثر بخشي زبان پارسي در جهانيان انجام داد.

سیده حدیث میرفیضی

فقط اونقدر جرات پیدا کردم که برم جلو و کتاب یکی از شهدا که تازه رسیده بود دستم رو بدم بهش تا برام امضا کنه… خواستم اون امضا رو داشته باشم تا یادم نره برای مثل شهدا زندگی کردن لازم نیست که حتما مرد باشی...یادم نره که هنوز هم آدم های خوب باقی موندن... دعوتید به یک روز ،همراه با لشگر فرشتگان یا علی