اسماعیلیان در جهان امروز

 

بنابر عقیده اسماعیلیه ظاهر هر آیه ی قرآن مجید یا هر عقیده دینی یا هر عمل شرعی واقعیتی باطنی دارد که به آن حقیقت می گویند و قبل از ظهرو حضرت قائم ، امام آخر الزمان کسی را به این حقایق دسترسی نیست الا گروهی از خواص و سایر مردم عوام اند که جز با دنیای ظاهری با چیز دیگری آشنایی ندارند .

 

در فروع دین ، اسماعیلیه شباهت بسیاری به فقه اهل تسنن دارند و البته در سال 1910 میلادی آقاخان سوم رهبر وقت فرقه تغییراتی اساسی در فروع دین پدید آورد و آداب طهارت و نماز و روزه و حج را یا به طور کلی ملغی نمود و یا ساده تر کرد .

و همچنین با استدلال اینکه امام آقاخانی زنده و حاضر است لازم نیست برای امامان درگذشته خود یادبود برپا کنند و حتی از عزاداری برای سید الشهدا امام حسین علیه السلام هم منع نمود .

و جالب تر اینکه در دیداری که در 1951 میلادی از ایران داشت از اینکه زنان اسماعیلی در کشور حجاب را کنار گذاشته اند اظهار خرسندی نمود .

 

اسماعیلیان پس از شیعیان اثنی عشری بزرگترین فرقه شیعی از لحاظ جمعیت هستند و بر حسب تمسک به شریعت به سه دسته تقسیم می شوند :

1-    به شریعیت ملزمند. مستعلوی ها و طیبی ها و داوودی ها .

2-    گاه به شریعت عمل می کنند و اوقاتی آن را مهمل می انگارند . نزاریه و همچنین آقاخانیه .

3-     از اساس شریعت را قبول ندارند و قائل به نسخ شرایع هستند . دروزیان .

 

داودی ها که معمولا در شبه جزیره هندوستان ساکن هستند به حج و زیارت نجف و کربلا اهتمام دارند و در دهه اول محرم مجالس عزاداری مفصلی اقامه می کنند و معمولا تا 40 روز بعد از عاشورا عقد و عروسی نمی گیرند .

اینان علاوه بر شرب خمر ، کشیدن سیگار را نیز حرام می دانند .

نمازشان شبیه نماز شیعیان دوازده امامی است ولی به اقامه نماز جمعه و عیدین  باور ندارند .

اسماعیلیان  قاسم شاهی در ایران به آقاخانی ، در افغانستان به علی الهی ، در آسیای میانه به ولایی ، در هند و پاکستان به خوجه و نصیری معروفند و امام خود را با القاب امام ، حاضر امام ، امام زمان ، خداوند ، مولانا یا شاه پیر می خوانند .

دروزیان مانند سایر گروه های اسماعیلیه فرقه ای بسته اند و کسی را به مذهب خود دعوت نمی کنند و رشد جمعیتشان جز از طریق توالد صورت نمی گیرد و پیروان این فرقه بیشتر در سوریه ، لبنان و فلسطین اشغالی سکونت دارند .

دروزی ها بین خود به دو دسته ی عقال و جهال تقسیم می شوند و عقال کسانی هستند که اصول عقاید دروزی را آموخته اند و جهال مردم عادی اند .

دروزیان ایام خاصی از سال را روزه می گیرند که مهم ترین آن روز اول ذی الحجة است و روز عید قربان هم بزرگترین عیدشان است .

 

 

 

/ 8 نظر / 76 بازدید
سید

سلام میثم عزیز کاش نه از امام عقب بیفتیم و نه جلو بزنیم

روزها و سوزها

سلام مطلب خوبي گذاشتيد ...سپاس. من هم با : زناني كه با گرگ ها مي دوند ... به روزم . منتظر تحليل و نظر شما ...

الهه

سلام به شما... مطالبی که نوشتین خیلی کلی است .اسماعیلیان به شاخه های متعدی تقسیم می شوند و مطالب شامل اسماعیلیان امروز نمی شود. برای اطلاعات بیشتر درزمینه اسماعیلیان به کتاب مختصری در تاریخ اسماعیلیه نوشته فرهاد دفتری مراجعه کنید... دست کم در این کتاب موقع نقل مطالب غرض ورزی نشده...

نا آشنا

اگر شما لطف بفرمایید یک ایمیل بگذارید تا من به شما چند منبع معرفی کنم .این مطالبی که شما گذاشته اید اصلا و اساسا صحیح نبوده و جز غرض ورزی به این عقاید چیز دیگری را نمی رساند. اگر شما عقیده ای غیر از این دارید نباید با برداشت های شخصی که معلوم نیست از کجا ی تاریخ و یا کتابی انتخاب شده عقاید بقیه را زیر سوال بگذارید.شما اگر صاحب نظر هستید می توانیم بیشتر با هم آشنا شویم.خواهش می کنم که با کثرت گرایی و احترام به عقاید دیگر و مطالعه ،این جور مطالب بی ربط را نگذارید. گذاشتن این پست ها هیچ تاثیری در ایمان اشخاص و اصل مساله ایجاد نمی کند.حداقل منابع این مطالب را ذکر کنید تا شاید ما هم از این مطالب استفاده برده باشیم. باتشکر

نسرین

سلام.دروزی ها به علت عقیده به تناسخ و ازدواج با محارم فرقه ای ضاله وجدای از اسلامند ولی در سوریه فلسطین و لبنان و اردن با پوشش حنفی زندگی میکنند درضمن از مخالفین سرسخت شیعیان به ویژه احزاب سیاسی شیعی نظیر حزب الله و جمهوری اسلامی به شمار میروند

هم وطن

سلام شمااطلاعات کافی درمورد اسماعیلیان ندارید لطف کنید وکمی تاریخ اسلام را بخوانید تاهم اسماعیلیان را بشناسید هم درمورد دین خوداطلاعاتی کسب کنید

عطا

معرفی سایت اسماعلیان جهت کسب اطلاعات www.ismaili.com www.ismaili.net www.irismaili.com

همش دروغ است بدون تحقیق لطفا چیزی ننویسید