شیعیان و ... اسماعیلیه و آغاخانیه و بهره

امروز هفتمین روز ماه صفر می باشد و بنا بر روایات معتبر سالروز ولادت امام هفتم شیعیان جناب موسی بن جعفر است . امام بزرگواری که بواسطه صبر فوق العاده زیاد و فروبردن خشمش به کاظم ملقب شدند و مصداق آیه مبارکه می باشند .

موسی بن جعفر چهارمین فرزند پدرشان بودند و به همین دلیل بسیاری وی را امام نمی پنداشتند و در نظرشان اسماعیل بن جعفر امام هفتم است ولی اسماعیل در زمان حیات پر برکت پدرشان امام جعفر صادق علیه السلام مقارن سال 143 هجری قمری رحلت فرمودند و در قبرستان بقیع مدفون گشتند . همواره کسانی هستند که در پی بهانه گیری می باشند و به قدری مستبد و خشک هستند که کاسه داغ تر از آش می گردند و وصیت صریح امام ششم در مورد امام بعد از خود را فراموش کردند . به همین ترتیب از امام کاظم علیه السلام روی گرداندند و به فرزند اسماعیل ، محمد رو کردند [ اسماعیلیه عام ] و برخی اسماعیل را امام غائب پنداشتند [ اسماعیلیه خاص ] و معروف به اسماعیلیه شدند از فرق مهم امامیه هستند و بعد از دوازده امامی ها پر جمعیت ترین علویان هستند .

حکومت فاطمیون مصر و حکومت الموتیان و حسن صباح از مهم ترین حکومت های اسماعیلیه بودند .

اسماعیلیه امروز به دو طایفه آقاخانیه و بهره تقسیم می شوند ، گروه اول قریب یک میلیون نفر جمعیت دارند و در ایران و آسیای صغیر و آفریقا و شبه جزیره هند پراکنده اند . گروه دوم هم نزدیک پنجاه هزار نفر هستند که در سواحل جنوبی خلیج فارس و سوریه به سر می روند .

آقاخانیه منسوبین به آقاخان محلاتی هستند . پیروان این گروه هر گاه نمی توانستند شخصا نذورات خود را به پیشگاه وی بفرستند ، آنها را به دریا می افکندند و اعتقاد داشتند که سرانجام این اموال به دست امامشان خواهد رسید .

تاریخ از این دست حوادث بسیار دارد کسانی که وصیت مراد و امامشان را فراموش می کنند و بر خلاف گفته های وی عمل می کنند و غالبا خود را بسیار نزدیک تر از دیگران به امام می دانند .

/ 1 نظر / 7 بازدید
عطا

سلام. اطلاعات شما درمورد شیعه اسماعیلیه بسیارکم است اسماعیلیان حدود بیست میلیون نفر میباشند وامام حاضر مولاناشاه کریم الحسینی چهل نهمین امام از نسل فاطمه زهرا(ع) میباشد.باتشکر (عقایدمحترم)