سایه شیطان

با این روش فریبنده به نام غمخواری دین و نگهداری آیین، ظل الشیطان را بر سر عموم می گسترانند و در زیر این سایه ی شوم جهل و ذلت، مردم را نگاه می دارند.

این دسته چون با عواطف پاک مردم سروکار دارند و در پشت سنگر محکم دین نشسته اند خطرشان بیشتر و دفع شان دشوار تر است.

این شعبه با شعبه ی استبداد سیاسی در صورت جدا و از جهت و چگونگی عمل مشترک است. هر دو در صرف قوای مالی و معنوی مردم برای حفظ شهوات شخصی می کوشند.

آن شعبه مردمان فرومایه و سفیه را به درجات و مقامات دولتی بالا می برد و دانشمندان و خیرخواهان را ذلیل و زیردست می گرداند.

این شعبه عوام را در لباس دین ترویج می کند و علمای آشنا به اصول و مبانی و مجاهد را به گوشه گیری و انزوا سوق میدهد و در ذی طرفداری توحید، متولیان بتکده و ترویج کنندگان بت پرستی اند

و به نص آیات قرآن، اطاعت از اینان شرک به ذات اقدس الهی است.

نقل از کتاب تنبیه الامه و تنزیه المله نوشته ی علامه نائینی

/ 1 نظر / 4 بازدید
حسین

خیلی ها تحت تاثیر حرف دیگران زندگیشون خراب شده تحمل سرزنش دیگران خیلی سخته و گاهی ترس از سرزنش دیگران باعث میشه انسان از راه حق خارج بشه چکار کنیم که سرزنش و طعنه و حرف دیگران در ما هیج اثری نکنه و راه درست رو طی کنیم برای فهمیدن راهش سری به آدرس http://serat.mihanblog.com/post/141 بزنید و پس از مطالعه با نظرهای خوب خود کمک کنید مطالب مفیدتری در وبلاگ قرار دهیم. در ضمن اگر افتخار بدهید میتوانید مرا لینک کنید