سوگ و شناخت

 

سوگواری برای رسول خدا زمانی که با شناخت آن حضرت همراه باشد، سپید اندیشی و روشنای ضمیر را به دنبال دارد. مسئله­ای که باید برای خود حل کنیم، این است که نسبت ما به حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم چیست، این سوال اگر پاسخ بگیرد همه چیز حل می‌شود مثلا اگر نسبت ما به حضرت، نسبت پیرو به راهبر و امت به امام باشد، سبک زندگی ما هم به گونه ای مهندسی خواهد شد، که سر مشق حضرت را به مشق در آوریم و رفتار ایشان را عملی کنیم ، لذا وقتی ایشان می فرمایند «من با اخلاق نیک و شایسته مبعوث شدم» ودر جایی دیگر فلسفه بعثت را به اکمال رساندن مکارم اخلاق می دانند و روشن است اگر نسبت ما به حضرت نسبت پیرو به امام خویش باشد، ما هم باید به دنبال مکارم اخلاق و زیبایی های رفتار باشیم، چه نمی شود، پیامبر مکرم را که به حقیقت مظهر اسماء و صفات خداوند هستند، پیرو باشیم اما رفتار ما دگرگونه باشد، اگر مقصد همان است که حضرت می روند، به قاعده باید راه هم همان باشد والا از راه دیگر به آن مقصد نمی توان رسید راه کعبه و بتکده جداست هر کدام راه خود را دارد، پس اگر می خواهیم با پیامبرمان هم مقصد شویم باید همراه هم بشویم و این نشاید جز با همراهی اخلاقی.

لذا وقتی پیامبر مکرم بر خرد و کلان سلام می­فرمایند، آن که منتظر است تا به او سلام کنند تا شاید جواب بدهد، نمی تواند با پیامبر در یک مسیر باشد، آن که رفتار زشت را با رفتار زشت تر جواب می دهد، نسبتی با روش حضرت رسول ندارد، کسی که خشم نه میهمان که صاحب چهره اش شده و عصبیت جزئی از رفتارش شده است نمی تواند با رهبر مهربان مسلمانان همراه باشد.

غلامرضا بنی اسدی

/ 10 نظر / 4 بازدید
مهكامه

سلاممممممممممممممممممممممم

ملیحه

السلام علیک یا رسول الله [گل]

امیررضا

وقتی یه نفر اسوه است از همه نظر اسوه است

مهربون

[گل]

محسن

ما بروزيم دوست قديمي[گل]

باز باران

بیچاره آیت الله خمینی که به اشتباه برای سلامتی ایشان قربانی نذر نمودند و پیامی فرستادند و نیز آیت الله خامنه ای که کلی نگران حال دوست صمیمی خویش شدند! کاش بودید در آن زمان و ایشان را از نگرانی در می آوردین و آقایون را ارشاد می نمودید. بازباران: با سلام به شما برادر خوبم اشکال شما وارد نیست، چون به هر حال هاشمی تیر خورده بود و مرگش دشمن شاد کن بود. اشکال ما این است که هاشمی ترور نشده بود نه اینکه تیر نخورده است. او تیر خورده است اما نه از طرف یک تروریست، و آنچه که به مردم گفته شده است. بلکه احتمالا تیر خوردن ایشان یک بر اثر یک بی احتیاطی یا دعوای خانوادگی بوده است. پس نگرانی و گوسفند نذر کردن چنان که نقل شده است به جا است، و نقد ما هم به جا. زنده و برازنده ظهور باشید.

najme

سلام.[لبخند] بابا بی خیال! گر حکم شود که مست گیرند در شهر هر‌انچه هست گیرند این مدلی که شما میخواین: ما گشته‌ایم نیست،تو هم جستجو مکن

دومان

از وبلاگت دیدن کردم به بهانه نزدیکی به 21 فوریه روز جهانی زبان مادری به روزم اگر دوست داشتی و وقت کردی به من سر بزن و نظرت رو در مورد این روز و مطلبی که نوشتم بده چرا که برا من و هم زبانان من این روزخیلی مهمه منتظرت هستم بای.[گل]

آه باران

[گل]