حائر

 

حائر نام بارگاه سید الشهداء است .

حائر در لغت عرب به آب سرگردان که در پی باران های شدید در زمین گودی متراکم گشته  و چون راهی برای خروج و جاری شدن ندارد ، گرداگرد خود متحیر و سرگردان می ماند و به زمین گود که ظرف چنین آبی است زمین حائر می گویند .

همچنین به چیزی که دور تا دور خانه را فراگیر است نیز می گویند .

متوکل خلیفه عباسی برای تخریب قبر امام حسین علیه السلام دستور داد آن منطقه را آب بستند . آب که به محل مرقد مطهر امام شهید رسید از پیش روی باز می ماند و چون دژی استوار گرد قبر متوقف می گردید و محوطه مرقد شریف خشک می ماند ، چون محل تجمع آب را حائر گویند محدوده قبر حائر نام گرفت .

پیش از این نیز امام محمدبن علی الباقر و امام جعفربن محمد  الصادق علیهم السلام از تعبیر حائر برای مشهد و مدفن امام حسین استفاده کرده بودند .

حائر که اکنون بارگاه سیدالشهدا است سرزمینی است از دهکده های کهن بابلیان و در گذشته کربلا میان حیره پایتخت کلدانیان و لخمیان و شهر عین التمر قرار داشت و قبیله های عربی بنی تمیم و بنی اسد در آن می زیستند .

در دوران کهن آتشکده و معابدی در آن قرار داشت که مراسم دینی آتش پرستان در آن برگزار می گردید .

در فتح عراق به دست مسلمانان در دوران خلیفه دوم عمر بن خطاب به سال 14 هجری آن نقطه به عنوان مرکز سپاه انتخاب شد ولی به دلیل بدی آب و هوا آن جا را ترک کردند و به کوفه رفتند .

نام های دیگر این سرزمین عبارتند از حیر ، غاضریه ، نینوا ، نواویس و کربله .

 

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
میترا

سلام حالا که آنلاینیم چرا کسب درآمد نکنیم؟ بدون حتی یک ریال سرمایه گذاری فقط از حضورتان در اینترنت کسب در آمد کنیدمن سه ماه پیش عضو شدم الان ماهی 340 دلار می گیرم کم کمش 2050 نفر زیرمجموعه دارم اولش تو ایران کار نکردم اما گفتم چرا ما ایرانی از این امکانات استفاده نکنیم پس با اطمینان خاطر به شما می گم شما هم می تونید درآمد خوبی داشته باشید پس وبلاگم بخون ضرر نمی کنی

سما

سلام با صبا در چمن لاله سحر می گفتم که شهیدان که اند این همه خونین کفنان بایلدای حرم بروزم