حافظ

حافظ از مشرب قسمت گله نا انصافی است

طبع چون آب و غزل های روان ما را بس

 

جناب دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن در کتاب تامل در حافظ ، خواجه شیرازی را در سه کلمه چنین تعریف می کند :

ایرانی مسلمان روشن بین ، با همه ی باری که هریک از این سه کلمه دارد .

شعر حافظ یک لایه ی زیرین دارد که با وجدان ناآگاه قوم ایرانی در ارتباط است و گیرندگی غیر عادی سخن او که او را به درجه ی لسان الغیبی رسانده است از همین جا آب میخورد . از این رو علاوه بر معانی ظاری و کنائی کلمات ، باید به این مفهوم زیرین نیز توجه خص داشت .

اختلاف نظری که بر سر تعبیر شعر حافظ در می گیرد ، ناشی از این وجه سه گانه است بسته به آنکه هرکسی تا چه اندازه باور ها ، بیم و امید ها و حسابگری های خود را جانشین مفاهیم تعبیر پذیر او کرده باشد .

حافظ یک انسان است ، انسان ظزیف و شریف که هرگز نمی خواهد نیاز های انسانی خود را که در سرشت اوست انکار کند ، یا به بهای تخفیف جوهر وجود خویش زیرپا بگذارد و از سوی دیگر نیز نمی خواهد که در پرده ی پندار بماند .

دلبستگی مردم به او ناشی از همین همدلی و همدردی است ، که آنان نیز پای بند نیاز های زمین خودند ، ولی حسرت بر شدن را از خود دور نمی کنند . آدمیزاد نه خوب است و نه بد ، بد کوشنده به خوبی است ، اعم از آنکه موفق بشود یا نشود و شرافتی که دارد در همین است .

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

زیبا بود حافظ رو من خیلی دوست دارم اشعارشو[گل]

buxearn

سلام یه سر به وبلاگ من بزنید .دوست داشتید من رو لینک کنیدو به من بگید تتا شما رو لینک کنم

آرمان آریایی

سلام..البته درباره حافظ تحلیل و تفسیر فراوان هست...به امید فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنیا

گاندی

با سلام یادش بخیر . با متقی رفتیم حافظ . کلاس حافظ شناسی . چه فضای روحانی ...!!! آقا ها و خانم های محترم ... با تمام وجود در کلاس حضور داشتند و با ضمضمه اشعار حافظ ما را تحت تاثیر قرار میدادند ...!؟

پروانه

سلام [گل] خوشحالم که هنوز وبلاگتون پابرجاست.براتون آرزوی موفقیت دارم.سال 82 با وبتون آشنا شدم.چه زود گذشت.براتون آرزوی پیروزی و سربلندی دارم.